Profesor Izudin Kešetović osvrnuo se na nezainteresovanost parlamentaraca da smanje namete firmama i stvore preduslov za povećanje plaća. Tu nema razlike između vlasti i opozicije. Ali nije samo to problem, već ukupna fiskalna politika.
Očito da se vlast na teritoriji gdje je fiskalna suverenost Federacije BiH u velikim problemima. Prvi i najveći , o kojem se šuti, je pripadnost javnih prihoda.
Drugi problem su doprinosi i direktni porezi. Treći problem je budžet i raspodjela novca. Vlada F BiH ne zna da riješi ove probleme. Razlog je jednostavan. Postojeći sistem odgovara općem stanju fiskalne nediscipline.
Isključena je revizija i trošenje javnog novca. To je slično kada bi se u institucijama gdje mora biti velika sigurnost isključi videonazor. U takvim uslovima sve je moguće.
Sva priča o reformama gubi smisao. Polazna osnova za sprovođenje istih je postojala. Izgubljeno vrijeme nije moguće nadoknaditi. Uskoro će to biti kasno.
Parlament F BiH nema kapacitet da rješava pitanja fiskalnog sistema. Postojeća opozicija to ne želi jer da je željela ne bi proizvela ovako stanje. Pozicija u Parlamentu F BiH ne zna i neće.
S toga najnovije povlačenje rebalansa Budžeta i tzv. promjena u sistemu oporezivanja rada ima logičan slijed.
O raspodjeli javnih prihoda se šuti jer je to postalo populističko - političko pitanje umjesto sistemsko pitanje izgradnje fiskalnog federalizma. Sve u svemu cijela priča se svodi na izreku : " Mnogo meljave, a malo brašna"