Profesor Izudin Kešetović prisjetio se narodnog izraza za nevrijeme. Kaže u BiH ono je prisutno 30 godina i nije samo vezano za vremenske neprilike. Njegovu objavu prenosimo u coijelosti.
Ovo političko i meteorološko vrijeme, mi isto. Narod je to zvao saloukovina. Malo pa malo spopadne nas saloukovina. Sada su to neke pijavice ili cikloni i anticikloni.
Sve u svemu valja nam i ovo izdeverat. Ko se sjeća 2014.godine. Ovo je ništa u odnosu na siline poplave i klizišta ; proteste i paljevine. Tek što ovo prođe dođe korona.Sa koronom je posebna priča. Dobro došla da se u vanrednom stanju pokrade što više javnog novca.
Ova saloukovina oko rata nas zaobišla. Otišla u Ukrajinu što ne znači da može biti i kod nas ako se bude imalo šta krasti. Sve prilike su da se od 1991.godine mnogo pokralo u bivšoj državi. Zato je bila velika salaukovina.
Ovo što je ostalo nikome ništa posebno nije interesantno. Velike salaukovine nema. Krasti se može produkcijom malih kriza ili lokalnih salaukovina.
Sada su aktuelni sudovi i tužilaštva. Zato su ovi meteorolozi, sudije i tužioci u velikom belaju. Meteorolozi su nemoćni.
Sudovi ne znaju kome da sude. Ako bi sudili po zakonu ostali bi bez vlasti jer bi trebalo hapsiti one sa vrha. Sve u svemu prava nam je meteorološka i politička saloukovina.
Ispade i da se ne smije pisati o saloukovini jer se može shvatiti pogrešno. Može neko shvatiti da je neko, "nedaj bože", protiv vlasti.
Sretan je narod što ima ovakvu vlast. Bolje vrijeme i bolju vlast nije zaslužio.
Kod nas je crveni alarm 30 i više godina. Mislim na onaj meteo alarm. Onaj politički je bio crveni, pa zeleni pa plav, pa sada šaren. Bitno je da imamo salaukovinu.
Nekada se govorilo : " Ništa nas ne može iznenaditi". Proći e, valjda, i ta salaukovina.