Plata redovna, a na posao se ne dolazi. Stanje, čini se, redovno u Narodnoj skupštini RS-a. U 2024. godini nije održana nijedna sjednica, iako, prema riječima pojedinih zastupnika, postoji mnogo tema o kojima treba raspravljati.
Odgođena je i sjednica koja je bila najavljena za narednu sedmicu - prema nekim informacijama, zato što se termin poklopio sa suđenjem Miloradu Dodiku.
„Kao što vidite, krenuli smo snažno, još ćemo euforičnije završiti ovu godinu. Politički“, poručio je na početku godine predsjednik RS-a Milorad Dodik (SNSD).
Uz novogodišnju čestitku stigla je i najava novih zakona i zasjedanja Narodne skupštine odmah u januaru ili februaru. Ipak, ni u ta dva mjeseca nakon Dodikove izjave, zastupnici u ovoj godini nisu ni jednom sjeli u skupštinske klupe, a kolegij je održan tek prije nekoliko dana.
„Na kolegiju, za sazivanje osme redovne sjednice uz usaglašavanje došlo se do 6. marta, utvrđen je dnevni red“, kazao je predsjednik entitetskog parlamenta Nenad Stevandić (US).
Ipak, odustalo se i od ovog termina, pa je sjednica prolongirana - kako kažu u redovima opozicije, ovo je odlučeno zato što je 6. marta novo ročište Miloradu Dodiku pred Sudom BiH.
„Sve što smo predložili kolegiju, raspravu o uglju i litiju - odbijeno je i, umjesto da raspravljamo o tim važnim pitnjaima, rasprava se prolongira za 6 dana kako bi zastupnici morali da idu pred Sud i tu daju podršku Dodika. To je sramota i to je uzurpacija“, tvrdi Nebojša Vukanović (Lista za pravdu i red).
Poznavaoci političkih prilika kažu da ne postoji opravdanje za nerad Narodne skupštine, te da je neshvatljiva ovolika pauza između sjednica, bez obzira na to koji je razlog.
„Ili Vlada nije pripremila materijale ili je skupštinsko rukovodstvo htjelo da prođe period teških tema ne bi li se one zaboravile i gurnule pod tepih“, smatra novinar Goran Dakić.
„Na neki način se čekala i odluka visokog predstavnika u vezi za nametanjem zakona o izbornom integritetu. Vidjeli smo prijetnje političkog rukovodstva RS-a da bi u slučaju nametanj bilo kojih zakona došlo do nove odluke“, podsjeća politička analitičarka Tanja Topić.
Dodaje Topić da u tom međuprostoru dočekujemo i odluku hoće li doći do otvaranja pregovora sa Evropskom unijom, te da je zbog toga i više fokus politike na dogovore partija i funkcionisanje vlasti na državnom nivou. Gdje god da je taj fokus, ostaje činjenica da su zastupnici, uz redovne ljetne pauze, odlučili da uzmu i zimski san, bez obzira na to što se na plate i lična primanja u ovoj instituciji godišnje izdvaja oko 9 miliona maraka.