Društvo

DRAMA U EU: Građani pozvani da naprave zalihe hrane i vode

Evropska komisija izdala je plan od 30 koraka za suočavanje sa sve većim prijetnjama državama članicama Evropske unije (EU), pozivajući svoje građane da naprave zalihe osnovnih potrepština i izrade planove za hitne slučajeve dok se kontinent suočava s novom erom nestabilnosti.

Evropska unija objavila je da bi svako kućanstvo u Evropi trebalo imati trodnevni pribor za preživljavanje u kriznim slučajevima, uključujući flaširanu vodu, konzerviranu hranu, svjetiljku, toaletni papir i lične dokumente.

Pored pravljenja zaliha, građanima širom Evrope savjetuje se da izrade „kućni plan za hitne slučajeve“ kako bi mogli prebroditi prva 72 sata krize, „uključujući mogućnost oružane agresije na države članice“, prenosi Al Jazeera. 

Sukob u Ukrajini, pandemija COVID-19, koja je brutalno razotkrila nedostatak sposobnosti odgovora na krize u zemljama članicama EU i neprijateljski stav Trumpove administracije prema Evropi natjerali su kontinent da preispita svoje slabosti i poveća izdvajanja za odbranu i sigurnost.

Evropska komisija upozorila je u srijedu da se Evropa suočava sa sve većim prijetnjama, „uključujući mogućnost oružane agresije na države članice“, nakon što je objavila plan od 30 koraka za svojih 27 glavnih gradova u cilju jačanja njihove spremnosti za krize i provođenje mjera za ublažavanje njihovog utjecaja.

„Nova stvarnost zahtijeva novi nivo pripravnosti u Evropi“, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. „Naši građani, države članice i preduzeća trebaju prave alate za djelovanje kako bi spriječili krize i reagirali brzo kada dođe do katastrofe“.

Evropska unija ponovo je naglasila da će u budućnosti organizirati „dan nacionalne pripravnosti“, ali da datum još nije određen. Cilj je „uključiti lekcije o pripravnosti u školske programe“ kako bi se Evropa pripremila za sljedeću krizu, bilo da je riječ o pandemiji, prirodnoj katastrofi, kibernetičkom napadu ili ratu.

Prijedlozi EU-a pozivaju nacionalne vlade da izrade planove civilne zaštite i „ojačaju koordinaciju između civilnih i vojnih vlasti“ kako bi se osiguralo „neometano funkcioniranje ključnih društvenih funkcija“ kao što su zdravstvo, promet, pitka voda, telekomunikacije i javna uprava.

Brojne evropske zemlje izrađuju nacionalne planove po uzoru na dugogodišnje nordijske modele pripravnosti i otpornosti na krize. Vodič za preživljavanje bit će poslan svim Francuzima tokom ovog ljeta, a Belgija je već pokrenula web stranicu s popisom opreme za hitne slučajeve koji se može isprintati.

Trodnevni paketi za hitne slučajeve uključuju vodu, nekvarljivu hranu, lijekove, radio na baterije, svjetiljku, novac, društvene igre, lične dokumente, pribor za prvu pomoć, švicarski vojni nož, odjeću i higijenske potrepštine.

Ova inicijativa slijedi upozorenja bivšeg finskog predsjednika Saulija Niinistöa, u izvještaju koji je naručila EU objavljenom u oktobru, da je Evropa svoju sigurnost uzela zdravo za gotovo od kraja hladnog rata i da je sada u opasnosti.

Povezani članci