Vaše priče

O'BRIEN OTVARA OČI U BIH: Narod je kokuz, politički profiteri hrane ga ratnim pokličima

Istinu je rekao visoki američki diplomata James C. O' Brien o stanju u državi Bosni i Hercegovini. Rijetko je koji državnik pokazao punu odgovornost prema građanima države BiH kao što je spomenti diplomata čije su velike zasluge za mir. Iz zaraćene i potpuno razrušene države došli smo u poziciju mogućnosti  daljne gradnje mira i većeg prosperiteta.

Piše: IZUDIN KEŠETOVIĆ (za Ljudski.ba)

Ono što smeta na tom putu tačno je detektovao gospodin O' Brien. Radi se o kultu države i vlasti koji seže u vrijeme kumunizma. Nabrojani pojedinci od strane diplomate O' Brien su prepoznatljivi.  Svoj kult vlasti su gradili na uvjerenju da su oni ti koji brinu o narodu. Narod je ( 47%) raseljen.

Svo bogatstvo su prigrabile elite iz tri etniciteta koji su se prestavile kao narodne poglavice. Proklamovali su princip " država to smo mi".

Narodu su ubili bilo kakvu vjeru u demokratiju. " Ogadili " su narodu izbore raznim prevarama i krađama. Razvili su teoriju da je država iznad pojedinca. Razvili su teoriju žrtve koju su spremni pretvoriti u " ratne pokliče".

Vlast je predata korumpiranoj birokratiji koja krade za sebe i svoje elite. Teorija komunizma za izabrane pojedince je u potpunosti realizovana. Ogromno narodno bogatstvo je u rukama pojedinaca i elita.

Na takvom stanju materijalnog izobilja razvili su teoriju " prisvajanja prema potrebama". Država je postala sredstvo za ostvarivanje ciljeva pod uslovom da svako, od ove tri elite,  ima svoju privatnu državu. Istinu je rekao gospodin James C. O'Brien .

Podatak koji je iznio visoki američki diplomata O' Brien u vezi razvijenosti BiH je tačan. Radi se o siromaštvu u odnosu na zemlje EU. To je vidljivo " golim okom".

Ono o čemu razmišljam je koliko je ovo sve bitno za običnog građnina koji živi u BiH. Gladan čovjek cijeni komad hljeba. Nepismena se ne tiče sloboda štampe. Nezaposlenog nije briga za efikasnost privrede. Kokuza nije briga kakav je vizni sistem.

Na kraju se pitamo da li imamo stvarnu ili lažnu sliku demokratije. Ključno je da li ono prvo nema, ili ima, vezu sa ovim drugim. Pitanje je koliko?

Svaka promjena u izbornom procesu znači za mnoge gubitak vlasti i moći. Nije bitan rezultat. Bitno je da se pokaže istina. Prava slika može biti lijepa ili ružna. Bitno je da je istinita.

Demokracija ne podrazumjeva prisilu. Za sada ne znamo da li je bolje ili gore. Sliku koju drugi stvaraju o nama je prava. Zato postoji izreka: " Ogledalo čovjeka je u tuđim očima".

Povezani članci