Država dobila novog ministra. Pozicija se dogovorila. Opozicija komentariše da je " loše". Nije samo usvojen amandman o načinu plaćanja PDV-a. Sve u svemu " golo nula". Sva logika državne uprave podrazumjeva da nije riješen suštinski problem. Država BiH niti ima "pravi" Budžet, niti "pravog "ministra finansija , niti "pravu" Poresku upravu tj. Upravu za indirektno oporezivanje.
Sve se svelo na tehnička pitanja uvođenja pravnih subjekata u sistem PDV - a i načina plaćanja PDV-a. Glavni problem je da se uspostave institucije koje imaju sve države.
Logika je da se carinske i poreske službe organizuju u okviru Ministarstva finansija. Radi se o principima poreske politike gdje je administrativno- tehnički princip samo jedan od četiri.Ostala tri su ekonomski, finansijski i socialni- politički.
Sva pozornost je na ovom zadnjem principu koji podrazumjeva pravila ubiranja javnih prihoda. Da li se radi o neznanju ili namjeri teško je prosuđivati. Sama " rokada" u kadrovskim rješenjima stvara drugu sliku. U stvari postavlja se pitanje ko je kome nadređen.Svugdje je ministar nadređen direktoru organa uprave.
Po toj logici logično bi bilo da carina i poreski organ države bude u sastavu Ministarstva finansija. Još logičnije bi bilo da se na ove pozicije biraju najbolji po osnovu struke a ne političke ili nacionalne pripadnosti. Kako smo mi daleko od logike onda i sve ovo postaje nelogično.
Zato pitanje načina plaćanja carina i poreza postaje uslovno logično jer se samo radi o tome kako uskladiti fakturisanje i plaćanje roba i usluga. To nema veze sa makroekonomskom stabilnosti koja je davno narušena kroz fiskalnu i finansijsku nedisciplinu. Ispade na kraju da je namjerno jer sve oko Uprave za indirektno oprezivanje od njenog osnivanja do danas , nema nikakve veze sa strukom.
Struka kaže drugačije. Prvi princip je ekonomski. On polazi od toga kako će poreska politika uticati na poslovnu aktivnost. Drugi princip kaže kakva je izdašnost poreza tj.koliko se prikuplja i koliko je odstupanje kroz evaziju od fiskalnih ciljeva. Treći princip kaže kako se poreska politika odražava na socijalno i političko stanje građana kao poreskih obveznika.
Naime , teret poreza snose građani. Ubiranje vrše privredni subjekti. Kod nas se misli da je obrnuto. Pošto je tako onda imamo neizdavanje fiskalnih računa i faktura. Za to je kriva Uprava za indirektno oporezivanje BiH. Umjesto da radi posao radi čega je osnovana ona se bavi poslom Ministarstva finansija.
Sve u svemu, sve se obrnulo naopačke. Narod kaže " da je ruda od konjskih kola od pozada". Ispade da je za vlast najvažnije da se postave ministar i direktor.
Što je " ruda otpozada" nikoga briga. Još kad legne kupovina zgrade u kojoj će sjediti carinici i poreznici onda će nam "teći med i mlijeko". Nikoga nije briga što država ne vodi monetarnu i fiskalnu politiku. Bez toga nema napretka za narod. Narod je na sve ovo skeptičan jer sve ovo nema veze sa reformskim mjerama i kriterijima članstva u EU. Što bi rekli: " Daj kćeri da te beg uzme....".