Cijene su uvijek bile u fokusu ekonomista. Napisane su brojne studije. Razvile su se mnoge teorije. Ipak pravi cjenovni fenomem je onaj koji se naziva " preklapanje". Još " popularniji" je onaj " ograničavanje". Međutim, najduže je u praksi ostao fenomen " makaza ili škara cijena".
Piše: IZUDIN KEŠETOVIĆ ( za Ljudski.ba)
Najnoviji primjeri ovog fenomena su cijene energenata. Promjene koje se dešavaju teško je pratiti.
O cijenama nekretnina je suvišno govoriti. Nikada aktuelnije je pitanje cijene rada. Radi se o tržišnim kategorijama.
Po definiciji cijene su ukupnost odnosa ponude i tražnje koji se dešavaju na tržištu. U cijeloj ovoj priči nedostaje nešto što se zove politika. Nedostaje nam politika cijena.
Odgovori na sve pojavne oblike postoje. Oni se definiše kroz mjere. Očito da vlast u BiH nije našla odgovor na ova pitanja. Vlast se muči, ali valjanog odgovora nema.
Najnovija dešavanja u vezi cijene plina to najbolje pokazuju. Energetičari se muče oko energetske tranzicije. O platama, penzijama, zdravstvu i školstvu nema valjanog rješenja.
Ono što se u cijeloj priči da primjeniti je nedostatak institucionalne izgrađenosti države. I sve dok je tako građani će se naći između " dva kraka makaza ili škara". Narodna poslovica kaže: " Dok ima ovaca biće i vune".