Potreba razvoja rane detekcije teškoća u razvoju kod djece danas je u Zenici okupila 50-etak ljekara, terapeuta i predstavnika socijalnog sektora. Oni su razmjenili iskustva kroz izlaganja na okruglomn stolu „Značaj ranog rasta i razvoja i sistem podrške djeci s teškoćama i njihovim roditeljima u ZDK.
Organizatori okruglog stola su JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK i kantonalno ministarstvo zdravstva. Podršku organizaciji pružilo je ministarstvo rada i socijalne politike F BiH.
Bolja komunikacija među akterima koji su od rođenja i kroz razvoj djeteta njihova podrška ključno je za unapređenje Rane intervencije kao preduslova prevencije razvoja teškoča u razvoju kod naših najmlađih sugrađana. Na žalost u praksi Rana intervencija zbog razlilčitih razloga, a velikim dijelom i niske svijesti roditelja i šire društvene zajednice nije zaživila u punom kapacitetu. To najbolje oslikavaju podataci iz Stručnog tijela za procjenu i praćenje razvoja djece s teškoćama u razvoju ZDK iz kojih se vidi da tek 10 posto djece mlađe od školskog uzrasta traži njihove usluge.
Pedijatrica Maja Karač ovakve skupove smatra veoma važnim za uvezivanje svih ključnih aktera kako bi se na najbolji mogući način iskoristio sav zdravi potencijal djce s teškoćama u razvoju. Njena kolegica Elma Smajlović istiće da ovo nije problem samo zdravstvenog sektora i da su zajedničke aktivnosti i razmjena informacije sa sektorom socijalne politike i obrazovanja nužne kako bi se pružila adekvatna podrška djeci i roditeljima.
ZDK kao jedan od pionira reforme praćenja i procjene djece s teškoćama u razvoju kojim se umjesto na naedostatke pažnja fokusira na sposobnosti djece s poteškoćama u razvoju i na ovaj je način pokazao spremnost da se detektuju svi problemi u razvoju Rane intervencije.
Sigurno je da svi na svoj načlin možemo dati doprinos da se poboljša podrška djeci s teškoćama u razvoju i njihovim porodicama. Osim kvalitetne stručne podrške i osiguranja kvalitetnog kadra, važna je i razmjena informacija kako bi se formirala jedinstvena baza podataka koja bi cijeli sistem učinila efikasnijim, istakla je Fata Bečirbašić, rukovodilac Rane intervencije pri JU Centar za djecu i odrasle s posebnim potrebama ZDK.
Okruglom stolu su prisustvovali i roditelji djce s teškoćama u razvoju na koje je fokus stavila Dijana Šišić rukovodilac Stručnog tijela za procjenu i praćenje djece poi MKF-u. Njihovo osnaživanje i podizanje svijesti smatra ključnim za budućnost svakog djeteta u smislu njegove integracije u normalne društvene tokove.
- Ova godina je bila izazovna za provođenje reforme pod patronatom UNICEF-a, ali zahvaljujući razumjevanju u Vladi ZDK, Domovima zdravlja i drugim zdravstvenim ustanovama, kao i Centrima za socijalni rad urađen je veliki posao. On će između ostalog detektirati i slabosti našeg sistema, ali vrijeme je da se shvati kako se preporuke za podršku djeci i porodici više ne smiju ograničavati postoječćim stručnim kapacitetima. Naprotiv, naša obaveza je da ukažemo koja bi podrška bila adekvatna i da na bazi toga razvijamo nove servise, navela je Šišić.
Podršku daljem razvoju Rane intervencije danas su ponovo dali ministrica zdravstva u ZDK i ministar socijalne politike Aida Salčinović i Antonio Šimunović.