Direktorica Akademije za žene u BiH Maja Gasal osvrnula se na aktuelnu temu o porastu nasilja među djecom. Njen rezon je da krivca treba tražiti u sistemu, a ne u djeci. Njenu objavu prenosimo u cijelosti.
Da li su svi nastavnici pedagozi, pita se Gasal.
OSCE istraživanje pokazalo da je oko 82% nastavnog osoblja zaposleno preko partije.
Sistematski pregled nastavnika izgleda tako što odu i malo se ispričaju i dobiju "sposoban za rad". Psiholog pokriva više škola, pa je određenim danima u jednoj, a ostatak dana u drugoj školi.
Da sam ministrica obrazovanja obratila bih se Stepu, jer oni već godinama rade sa profesionalcima i sigurno znaju koje su to osobe koje direktno rade sa djecom, a posjeduju odgojnu i obrazovne komponentu, ne samo diplomu, imaju empatiju i bave se djecom, a ne samo papirima, te ih zamolila da ih okupe i izrade prijedlog obuke svih unutar škole, predlože sprovedbu psihološke procjene nastavnog osoblja, rad sa roditeljima I djecom, pa i mjesnim policajcem koji će biti lik koji razgovara sa djecom ne samo kad su krizne situacije, pa će oni s vremenom steći povjerenje i biti otvoreni u razgovoru kad i ukoliko se nešto već dešava u školi, kod kuće, itd. Neće biti neka baba roga i piskaralo za kazne roditeljima.
Zašto se samo spominju djeca kao potencijalni okidač?
Hoće li nam iko reći koji je to nastavni predmet koji obrađuje mentalno zdravlje, da ne spominjem ostalo tipa reproduktivno, pa nasilje, ...?
Hoće li nas iko prosvijetliti i reći nam ima li ijedna mjera koja je u korist učenika u kontekstu vannastavnih aktivnosti i o trošku općinskog ili kantonalnog budžeta?
U praksi ovo može izgledati ovako: učenik sastavlja spisak za fucu među mjesnim zajednicama i na velikom odmoru mu dječaci kažu, sastavi li ti spisak ko od nas igra u subotu protiv Čvile. I to on krene pisati na času, ili odmoru, i neko vidi taj spisak. Otac dobije kaznu, majka sa djetetom na psihijatriju, dijete dosije.
Najbezbolnije je da idu online i da škole služe ta partijska okupljanja.