Vaše priče

NEPOZNATO O TITU I JOVANKI: Tajna vile u Bugojnu koju je predsjednik mnogo volio

Procurili su detalji iz “Titove sobe tajni” – dokumentarnog serijala nastalog iz bunkera Filmskih novosti u kojima su nekoliko decenija filmski materijali s dvora Brozovih skupljali prašinu.

U “Titovoj sobi tajni” čujemo svjedoke koji opisuju kako je Jovanka, sa Stevom Krajačićem, planirala ugradnju uređaja za prisluškivanje sopstvene prostorije, što je trebalo da posluži kao izgovor – i poslužilo je – da se riješe Rankovića.

“Nijedan njihov vladar nije dočekao smrt u krevetu”, vikala je, a Žeželj prenosio Slavki Ranković, supruzi Aleksandra Rankovića.

“Ekipe Filmskih novosti snimale su Tita po nekoliko sati dnevno, a za filmski žurnal se koristio samo manji dio. S ove vremenske distance, snimci koji nisu prikazani, ili koji čak nisu nikad ni montirani, zanimljiviji su od onih koji su ranije prikazivani, a uz relevantne komentatore i sagovornike, svjedočanstvo koje nas približava istini”, rekao je za Vladimir Tomčić, direktor Filmskih novosti.

U obilju materijala koji je nastajao od 1945. do 1980. ima i bisera poput onog u kom Tito vozi luksuzni automobil maksimalnom brzinom kroz šumu na Brionima.

“Titove bolesti su bile tabu teme i od javnosti je sakrivano da je on do 1960. bio pet puta operisan. U medijima se o tome nije govorilo, a mi imamo snimke iz bolnice, postoperativni period … Takođe, Tito i vojska do sada nisu obrađena tema”, rekao je Tomčić.

Koča Popović, njegov slavni general – koji je do smrti vozio “spaček” – jednom je rekao da je Broz bio “kondotjer”, profesionalni ratnik uvijek spreman na izazov…

U Sobi tajni čujemo i Hruščovljevu izjavu, prema kojoj je Tito bio posljednji socijalistički car, čiji je način života bio više nego raskošan. Jovanka je, vidimo u seriji, ispod rezidencije u Užičkoj ulici na Dedinju, svojevoljno sagradila podzemno sklonište površine preko 300 kvadratnih metara. Na upozorenja arhitekata, da će to ugroziti statiku objekta, nije se ni osvrnula.

Dok su joj u vili radili kupatilo, svakoga dana nekoliko je puta pozivala s Briona, kako bi provjerila tok radova. Kad se vratila, napravila je inspekciju.

Nije bila zadovoljna kupatilom, pa je naredila rušenje zidova. Kad su zidovi srušeni, pomjerila ih je nekoliko centimetara… S vilom u Bugojnu bio je veći problem.

Vila u Bugojnu – Titovom omiljenom lovištu – građena je dva puta: jednom na prevelikoj nadmorskoj visini, pa je srušena, a drugi put onako kako je i trebalo na 650 metara iznad mora.

Tito je volio Bugojno, a Bugojanci su voljeli Tita – konačno, nakon što je on počeo da posjećuje taj grad, Bugojno je napredovalo i postalo četvrti po standardu grad u tadašnjoj državi. Predsjednik opštine proslavio se ulizivačkom izjavom Titu – Druže Tito, dok je Bugojanaca, biće i međeda…

Josip Broz Tito je, saznajemo iz jedne epizode, pokušao i gajenje krokodila, ali je više volio pudlice. Pudlice su se zvale Bubica, Bili, Džimi i Linda.

Zanimljivo je da su sve nosile zapadnjačka, američka imena. U epizodi o tajnama Titovih rezidencija vidimo i čuvenu vilu na ostrvu Vangi. Tito je to ostrvo zapazio dok je bilo pusto i odlučio na njemu da napravi svoj mali raj.

Sagradio je zgradu, u čiji podrum je stavio bravarske mašine i foto-laboratoriju. Samu laboratoriju poklonio mu je američki predsjednik Džon F.Kenedi, koji je kasnije tragično stradao u nikad razjašnjenom atentatu u Dalasu.

Na spratu kuće bila je Jovankina spavaća soba, a u njoj grafika Pabla Pikasa, Titovog prijatelja, najvažnijeg slikara 20. vijeka.

Jovanka inače među osobljem nije uživala veliku popularnost. Iz filma saznajemo da im je često prijetila, vrijeđala ih i nazivala ih „ološem“. Osoblje je iritirala i njena čudna navika da se po rezidenciji šeta s torbicom koju je nosila preko ruke.

“Brozovi su primili oko 55.000 poklona i kao što nalažu protokoli, uzvratili isto toliko puta U poklonima su se isticala dva cara, iranski Reza Pahlavi, i etiopijski Hajle Selasije. U vili je postojala i “mornarska soba” u kojoj su bile ribarske mreže, drveni pod, fenjeri i brojni ribarski rekviziti. U toj je sobi Tito sa Nehruom i Naserom napisao nacrt deklaracije Pokreta nesvrstanih, koji je kasnije postao treći najvažniji svjetski savez. Jovanka se hvalisala da je upravo ona osmislila Pokret nesvrstanih..."

Iz dokumentaraca saznajemo i druge zanimljive stvari. U dokumentima o vjenčanju nacionalno se izjasnio kao Hrvat. Punih godinu dana niko u zemlji, osim užeg kruga saradnika, nije znao da se Tito oženio. Vjenčanje je priznao tek kad je u posjetu došao Entoni Idn, britanski ministar spoljnih poslova i potpredsjednik vlade.

Poznate Titove maserke, mlađahne sestre Grbić, Titu je doveo Stane Dolanc. Tako ispada da mu je suprugu namjestio ruski obaveštajac Stevo Krajačić, a brak uništio slovenački policajac … Nije poznato, čujemo u filmu, “šta je on njima dao za zadatak, ali da su radile po njegovim nalozima, više je nego jasno”…

Darijana Grbić kaže: “Bila sam fizioterapeut i svoj posao sam obavljala uredno i normalno. Ako je neko i samo pomislio da između mene, djevojke od 20 godina, i čovjeka od 80, uz to i šećeraša, postoji nešto više – taj nije normalan. A da li je Jovanka bila ljubomorna ili ne, to nije moja stvar.”

Povezani članci