Postizborne koalicije uzdrmale su i Pokret za državu u RS-u. Zbog toga je reagovao predsjednik Pokreta snaga domovine Ahmed Husagić s porukom da ovaj projekat u RS nema alternativu i da mora biti sačuvan. Ako je suditi prema tvitu poslanika u NSRS Ramiza Salkića to neće biti nimalo lako, posebno ako se zna da više od ideologije na kreiranje političkih stavova utiču privilegije koje sa sobom donosi učešće u vlasti.
Na dan izbora elektora za izbor delegata u Vijeće naroda RS-a tada još uvijek predsjednik Kluba Pokreta za državu Ramiz Salkić častio je na račun kluba. Pojelo se i popilo 295 KM. Za Salkića je to logično.
- Bilo je to na dan izbora elektora i normalno je da se s računa kluba plati račun, za Ljudski.ba je rekao Salkić.
Ostali u klubu ne misle tako. Njihov stav je da svako treba plaćati svoje račune. Osim toga Salkiću je poručeno i da neće moći biti korištenja ličnog vozača i službenog automobila na što je kao dugogodišnji funkcioner navikao.
Delegati u Vijeću naroda su izabrani, a poslije toga došlo je i do smjene Salkića s mjesta predsjednika Kluba Pokreta za državu. O nesporazumima oko trošenja novca građana ni riječi, Salkić u javnost izlazi s pričom da mu se zamjerilo što nije išao na konsultacije kod predsjednika RS-a Milorada Dodika i mandatara za sastav nove vlade RS-a Radovana Viškovića.
Iako je za Ljudski.ba rekao da ostaje dio kluba i da on lično ne učestvuje u galami koju proizvodi centrala njegove stranke SDA, na Twitteru je komentarisao Husagićevu konstataciju da - Pokret za državu nema alternativu.
- Stop izdaji i prevari Bošnjaka u ovom entitetu! Pravi je trenutak da se kaže da treba tražiti alternativu izdaji i prevari! Bošnjaci u ovom entitetu i dijaspori nisu glasali za politiku Pokreta kakvu danas gledamo u NSRS-u. Alternativa uvijek postoji! - napisao je Salkić.
Brzo se zaboravilo kako je upravo njega nana Fata Orlović optužila za nagovaranje da proda zemlju Srpskoj pravoslavnoj crkvi čija crkva je na kraju uklonjena iz njenog dvorišta jer nana za parama ne trči kao političari.
Osim toga, Salkić je zajedno s kolegama iz Pokreta za državu potpisao prijedlog Mirasada Duratovića za potpredsjednika NSRS što znači da je podržavao ideju ulaska u entitetsku vlast.
O kakvoj se alternativi radi pokazuje da je SDA u Vijeće naroda imenovala svog potpredsjednika Adila Osmanovića iako postoje ozbiljne indicije da je njegova stranačka struja čiji pojedinci su dobro uhljebljeni na jasle BH Telecoma, ali i gradske vlasti kojom upravlja SNSD radila protiv Pokreta za državu. Prema tvrdnjama koje je za Ljudski.ba tada iznijela predsjednica regionalne SDA Amina Kavazović - mimo njenog znanja birački odbori su predati srpskim političkim partijama.
Takvo djelovanje Pokretu za državu je uz one koji su odlučili da ne žele biti dio zajedničkog projekta oduzelo jedan siguran mandat, a možda i dva. Nakon izbora sve se opet svelo samo na bitku za fotelje. Na kraju, elektori zbog kojih je Salkić odriješio budžetsku kesu su izabrali jednog delagata iz SDP-a, jednog iz Zelenih i tri iz SDA.
Naime, prema sporazumu SDA je trebala Stranki za BiH dati jednog delegata.
Interesantno je da je fotelja povezala ljute protivnike. Adil Osmanović će sjediti pored Alije Tabakovića zbog kojeg uslijed unutarstranačkih sukoba svojevremeno tvrdio kako je iz Srebrenice "jedva živu glavu izvukao".
Pri tome ne treba zaboraviti da Osmanović živi u FBiH, baš kao i Salkić. Iz te perspektive razumnim se čini Husagićev apel da se ne dozvoli reflektovanje političkih sukoba na RS. Bit će da nije moguće, a političko licemjerje je oslikano činjenicom da sarajevskoj raji u SDA Dodik nije smetao dok su s njim krčmili pozicije i bogatstvo BiH, baš kao što sarajevskoj raji u stranačkim protivnicima SDA Dodik više nije sporan kao partner koji se ne može zaobići ako se želi u vlast. Da bi se skinula vlastita odgovornost svima je lakše spaliti Pokret za državu kao jedini probosanski blok u RS-u i još multietničan. Mnogi su iz Sarajeva davno digli ruke od RS-a i prognanika koji su se vratili da žive tamo.