Društvo

UNIŠTAVANJE DRINE: Jedni se bogate, drugima propadaju imanja

Skoro svakodnevno se tako već 20 godina iz ušća rijeke Drine, na granici između Bosne i Hercegovine i Srbije, vrši nelegalno iskopavanje šljunka.

Ova vrsta pijeska iskopava se na području Srebrenice, Bratunca, Bijeljine i Zvornika, gradova na istoku Bosne i Hercegovine duž kojih protiče Drina, koja je i granica sa Srbijom.

Miodrag, koji je pristao govoriti za Radio Slobodna Evropa pod uslovom da mu se navede samo ime, živi i radi u Srbiji, a u selu Popovi kod Bijeljine, koje se nalazi uz rijeku, ima privatnu parcelu.

U tom selu, kaže, godinama se iskopava šljunak.

Na tom mjestu, dodaje on, prije deset godina je bilo vikend naselje, a sada je od Drine ostala samo "šikara".

"Zagradili su mi moj plac, preko mog dijela su ušli jedno 30 metara i tu su kroz Drinu nasuli put, ti kamioni su danonoćno vukli šljunak", navodi Miodrag.

Zbog nelegalnog iskopavanja na Drini dosad je podignuto i potvrđeno osam optužnica. Samo u prošloj godini, Okružno javno tužilaštvo u Doboju podiglo je i potvrdilo šest optužnica, zbog nelegalne eksploatacije šljunka.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini trenutno se radi na pet predmeta koji se odnose na nelegalno iskopavanje šljunka na Drini, od kojih su, kako je za RSE naveo portparol ovog tužilaštva, tri u fazi istrage, a za dva su potvrđene optužnice.

Inače, sliv i vodotok rijeke Drine odlikuje bogat i raznovrstan biodiverzitet i predstavlja stanište pojedinih strogo zaštićenih divljih vrsta.

Ilegalni kopovi se nalaze u donjem toku i ušću Drine za koje je Udruženje "Eko put" iz Bijeljine još 2016. godine pokrenulo aktivnosti za zaštitu tog područja kao prekogranični rezervat prirode. Ta procedura je u toku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodprivrede RS.

Javno preduzeće "Vode Srpske", koje je nadležno za dodjelu lokacija i dozvola, sklopilo je sa osam kompanija u prošloj godini ugovore za iskopavanje šljunka na Drini.

Ti ugovori se odnose na iskopavanje na području Bijeljine, Bratunca i Zvornika.

Za RSE iz Javnog preduzeća "Vode Srpske" nisu odgovorili na upit o nelegalnom iskopavanju šljunka na Drini.

Prema ugovoru, u koji je RSE imala uvid, dozvolu za iskopavanje na tri lokacije u Bijeljini dobila je kompanija "DMS", u vlasništvu direktora puteva RS Milana Dakića.

Dakić nije bio dostupan RSE za komentar.

Povezani članci