Društvo

KLAONICA, ILI BOLNICA: traumatično iskustvo oca bolesne djevojčice

Cazinjani, Mersad H., odlučio je podijeliti teško i bolno iskustvo koje je nedavno doživio sa svojim osmogodišnjim djetetom, koje je danima trpjelo jake bolove bez adekvatne pomoći u zdravstvenim ustanovama Unsko-sanskog kantona. Njegova ispovijest, objavljena na društvenim mrežama, izazvala je burne reakcije građana i ponovo otvorila pitanje stanja u našem zdravstvenom sistemu.

Kako navodi, sve je počelo 17. aprila, kada je dijete osjetilo jake bolove i nije moglo ni gutati vodu. Prva stanica bila je Hitna pomoć u Cazinu, odakle su ih uputili u Kantonalnu bolnicu u Bihaću. Međutim, nakon pregleda, bez konkretne dijagnoze i uz antibiotik, poslani su kući. Sutradan se situacija ponovila – drugo dežurstvo, ista procedura, isti ishod.

„Moje dijete se krivilo od bolova, a doktorica nam je opet rekla da idemo kući. Nisam pristao. Rekao sam: ‘Dijete ostaje!’“, kazao je Mersad, koji je u tom trenutku insistirao da se nešto konačno poduzme.

Njegov pritisak urodio je plodom. Sutradan je reagirala šefica odjela, koja je prepoznala ozbiljnost situacije, te organizirala hitan medicinski transport za Sarajevo. U Bolnici “Jezero” njegovo dijete je, kako kaže, prvi put dobilo tretman dostojan ljudskog bića.

„Od momenta kad smo došli u Sarajevo, osjećali smo se kao da smo vlasnici bolnice. Od čuvara na ulazu, čistačica, kuharica, sestara pa do doktora koji su došli s godišnjeg da bi uradili potrebne pretrage – svi su pokazali nevjerovatnu brigu, pažnju i profesionalnost“, ispričao je Mersad.

Ova priča nije usmjerena na prozivanje pojedinaca, kako je sam istaknuo, već je namjera da se ukaže na ozbiljnu razliku između pristupa zdravstvu u različitim dijelovima zemlje. Njegove riječi posebno odjekuju u zaključku:

„Ovom prilikom sam vam želio reći koja je razlika između klaonice i bolnice. Neka Dragi Allah svakog nagradi ili kazni po zaslugama. Amin.“

Priča Mersada iz Cazina još jednom podsjeća na potrebu za hitnim i suštinskim reformama u zdravstvenom sistemu, jer zdravlje djece ne smije zavisiti od kantonalnih granica, birokratije ili nečije (ne)volje.

Povezani članci