Društvo

EU PROIČITALA BIH: Kovačević vidi priliku da kroz normalan dijalog dođe do reformi i izmjene Ustava BiH

Savjetnik člana Predsjedništva BiH Željke Komišća i izvrsni poznavalac političkih procesa Slaven Kovačević pozitivnim smatra stav EU o BiH. Prema njegovom mišljenju otvaraju se vrata za izbjegavanje blokada i raspravu o izmjeni Ustava Bih bez pritisaka. Njegov stav prenosimo u cijelosti.

Pozdravljam najnoviji Izvještaj/Rezoluciju Europskog parlamenta o Bosni i Hercegovini, u kojem je vidljivo da je ova europska institucija dobro upoznata sa stanjem u Bosni i Hercegovini.

Posebno se želim zahvaliti našim međunarodnim prijateljima i partnerima, sa kojima smo intenzivno radili na tome da u Rezoluciju uđu sve one bitne stvari koje se tiču reformskog puta Bosne i Hercegovine.

Veoma sam zadovoljan da Europski parlament svojom rezolucijom poziva na transformaciju političkog sistema Bosne i Hercegovine u onaj koji je temeljen na jednakopravnosti svih građana, u skladu sa europskim standardima ili, ako hoćete, poziva nas na prelazak sa etničkog (konstituentnost) na građanski uređenu državu (jednakopravnost) u kojoj postoji potpuna demokracija.

To smatram jako važnim dijelom ove rezolucije.Osim toga, kada se govori o reformskim procesima kojima se treba obezbijediti potpuna vladavina prava, kako bismo se adekvatno i efikasno borili protiv korupcije i organiziranog kriminala, onda je sasvim jasno da sadašnji politički sistem temeljen na „konstituentnim narodima“ predstavlja izvor za postojanje ovog tipa sistemske korupcije i organiziranog kriminala, što se mora svakako promijeniti.

Moram istaći i svoje zadovoljstvo što se ovom rezolucijom poziva na reformu Ustava i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, na način da se moraju implementirati sve presude Europskog suda za ljudska prava, kao i preporuke Venecijanske komisije.

To smatram jako značajnim, jer ako znamo da postoji samo jedno mišljenje Venecijanske komisije, ono iz 2005. godine, koje je nadograđeno sa nekoliko amandmana, onda treba znati da ona preporučuje ukidanje domova naroda, te da se zaštita vitalnih etničkih interesa prenese u zastupničke domove, ali samo za 4-5 jasno definiranih pitanja koja se tiču kulture, tradicije, vjere ili etničkog identiteta.Na tim temeljima ćemo voditi sve naredne razgovore o ustavnim i izbornim reformama, tako što ćemo prvo primijeniti ovaj dio preporuka Venecijanke komisije o ukidanju domova naroda, pa tek kada se otklone mogućnosti blokada i političkih ucjena, u toj novoj i konstruktivnoj atmosferi, relaksirano razgovarati o reformi Ustava i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.

Vidjeli smo nastojanja euro-parlamentaraca iz susjedne zemlje, da svašta nešto ubace u rezoluciju, što im ni ovoga puta nije uspjelo. Ostaje to pominjanje odluke Ustavnog suda BiH u predmetu „Ljubić“ koja je po mišljenju vodećih europskih stručnjaka iz ustavnog prava odavno implementirana, tako da ostaje još samo da se implementira odluka Ustavnog suda BiH u predmetu „Komšić“ što smo jasno ukazali i izvjestitelju za Bosnu i Hercegovinu, gospodinu Paolo Rangelu.

Trebamo biti zadovoljni i time, što se u rezoluciji jasno spominje veoma intrigantna uloga Olivera Varhelyija, komesara za proširenje, koja je po njihovom mišljenju bila izvan kodeksa ponašanja članova Europske komisije u smislu da svaki komesar mora imati svoj integritet i stalnu nepristrasnost. Zato se Europska komisija poziva da sagleda sve nedavne aktivnosti i radnje Varhelyija i poduzme odgovarajuće korake.

Povezani članci