Politika

PRESUDA KOJA MIJENJA SVE: Težak udarac Čoviću i Dodiku, ni Konaković nije oduševljen

Nakon što su objavljeni detalji presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH, uslijedile su i prve reakcije.

 

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu u presudi u predmetu Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine odlučio je da delegati u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH moraju biti izabrani sa teritorije cijele države.

Ovim je tzv. legitimno predstavljanje diskriminatorno, a članovi Predsjedništva BiH moraju se birati na području cijele države, a ne iz entiteta. Predsjedništvo BiH – jedna izborna jedinica, Dom naroda PS BiH – jedna izborna jedinica. Bez entiteta.

Ovo je suština presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH. Sud je presudio prije godišnjih odbora, a službena objava bi trebala bi biti objavljena do kraja ovog mjeseca.

Slaven Kovačević, u ovom trenutku savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića obratio se Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, navodeći da je ugroženo njegovo pravo jer kao Srbin iz Sarajeva ne može odlučivati o izboru člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, niti, kao Srbin iz FBiH, ne može biti delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Europski sud za ljudska prava je presudio da je u ova slučaja Kovačević diskriminiran.

Sud je utvrdio da je sadašnji politički sistem BiH etničku zastupljenost učinio važnijom od političkih, ekonomsko-socijalnih i drugihg pitanja, te je pojačao etničke podjele u državi i potkopao demokratski karakter izbora, te da su “konstitutivni narodi privilegovani”.

Europski sud za ljudska prava je utvrdio da Sud da kombinacija teritorijalnih i etničkih zahtjeva predstavljala diskriminatorno postupanje u suprotnosti s člankom 1. Protokola br. 12 u kontekstu prava na sudjelovanje u izborima za Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, smatrao je da isto vrijedi i za pravo glasa na izborima za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Ukratko, Sud konstatira da su izbori u BiH – nedemokratski.

Posebnu pažnju Sud je posvetio i nadležnostima Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Sudije kontatiraju da bi postojanje Doma naroda PS BiH bilo prihvatljivo ako bi se ovlasti Doma naroda ograničile na precizno definiran vitalni nacionalni interes kontitutivnih naroda, a ne na odobravanje svih zakona. Sud u presudi predlaže nekoliko rješenja za Dom naroda.

Prvo rješenje je – reduciranje ovlasti Doma naroda. Drugo moguće rješenje je – ukidanje Doma naroda i etničke interese štiti u okviru Predstavničkog doma. Treće rješenje – zadržati Dom naroda u sadašnjoj formi uz omogućavanje učešća u njegovom radu svim građanina.

Sud, dalje, navodi da predstavnici naroda u Domu naroda moraju predstavljati pripadnike tog naroda sa cijele teritorije države, a ne samo njenih pojedinih dijelova.

Predlaže se i belgijski model prema kojem bi građani prvo birali, pa bi tek onda izabrani poslanici odlučivali u kojem klubu naroda bi participirali.

Etničko, navodi Sud za ljudska prada, ne može i ne smije prevladati političko predstavljanje. Ono mora biti sekundarno.

Nakon što su objavljeni detalji presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH, uslijedile su i prve reakcije.

SDP-OV PESIMIZAM

Među prvima presudu je komentirao lider SDP-a Nermin Nikšić.

-Svaka nova presuda Evropskog suda za ljudska prava potvrđuje neupitnu istinu: budućnost evropske Bosne i Hercegovine je budućnost građanske Bosne i Hercegovine, zemlje jednakih ljudi u kojoj će prava svih biti jednako zaštićena, a ničije pravo uskraćeno.

Nažalost, iskustvo nas uči da sama presuda kod nas u Bosni i Hercegovini ne znači da će automatski biti i provedena.

Ipak, svaka presuda Evropskog suda za ljudska prava nam trasira put i pokazuje šta trebamo, pa i moramo uraditi da Bosna i Hercegovina postane punopravna članica Evropske porodice. Nadam se da će ova, kao i sve prethodne presude biti provedena jer nam to svima treba, poručio je Nermin Nikšić.

Oglasio se i SDP-ov vijećnik u Skupštini Grada Sarajeva Dragan Stevanović.

-Presuda suda u Strasburu u slučaju Slaven Kovačević je pravno logična i očekivana.

I ranije presude istog suda u slučajevima Sejdić-Finci, Zornić i dr. su takođe pravno logične i očekivane.

Mjesta za posebnu euforiju nema jer domaće politike nisu spremne da slijede logiku prava. Da jesu do sada bi davno bile implementirane ranije presude istog suda (tada nije bilo famozne, za sve krive Trojke ali ipak nisu implementirane)

I šta sada?

Ko će implementirati presudu?

Ovi iz HDZ i SNSD kojima su, nažalost, građani na izborima dali mandat da budu u vlasti -naravno da neće.

SDA i DF ako uklone famoznu Trojku - naravno da ne mogu.

SDA, DF, SDP, NiP, NS zajedno ako prevaziđu lične sujete, opet ne mogu.

PDP, SDS, HDZ 1990, HRS -neće.

Međunarodna zajednica - čisto sumnjam, da je htjela davno je to mogla.

I opet smo na početku, još jedna presuda u nizu, još jedna pobjeda prava i onih koji vjeruju u normalno i još jedna tema za dalje međusobno prepucavanje aktuelnih političkih aktera.

Od danas "ništa nije isto" a sve je isto do onog momenta kada će se promjeniti svijest BiH građana koji biraju ili ne biraju svoju vlast.

A do tada VALJA NAMA PRIJEKO RIJEKE, poručuje Dragan Stevanović.

KOMŠIĆ ZADOVOLJAN

Nakon što su objavljeni detalji presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH oglasio se i predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, koji je za Vijesti.ba dao je komentar na presudu.

"Sasvim logična i očekivana odluka Suda za ljudska prava u Strasbourgu. Zapravo, još jedna u nizu odluka koje potvrđuju da živimo u diskriminatorskom uređenju, mimo svih standarda koji važe u iole demokratskim zemljama.

Ono što je važno i što stalno treba ponavljati ljudima jeste da BiH sigurno neće postati članica EU, bez obzira šta ko pričao, dok se ne provedu sve odluke Suda za ljudska prava!

To nam je svima rečeno bezbroj puta i bilo bi dobro kada bi svi, kako domaći tako i strani “prijatelji”, to bez suvišnog licemjerja i laži, otvoreno kazali narodu u BiH. Bilo bi to korisno ako ništa drugo da napokon izađemo iz ovog začaranog kruga laži, licemjerja, besmislenog spinovanja i gubljenja vremena u kojem se za uspjeh proglašavaju lažni kompromisi sa fašizmom i šovinizmom!

Ipak je ovo pobjeda građanskog koncepta", kazao je Komšić.

FORTO I KONAKOVIĆ NI SLOVA

Zanimljivo je kako, osim stava lidera SDP-a BiH Nermina Nikšića, ni slova o presudi iz druge dvije partnerske stranke Trojke još uvijek nema.

Edin Forto, lider Naše stranke još uvijek šuti, dok Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a na društvenim mrežama vodi ratove s novinarima.

Ne oglašava se ni Konakovićev bivši predsjednik, lider SDA Bakir Izetbegović.

GROMOGLASNA TIŠINA U BANJALUCI I MOSTARU

Šute u SNSD-u, a u HDZ-u BiH također – gromoglasna tišina.

Težak je ovo udarac za Dragana Čovića, koji svim silama želi biti predvodnik „europskih vrijednosti“ i želi ostati upamćen kao političar koji je uveo BiH u EU.

Od toga naravno neće biti ništa, jer nema ništa od ulaska u EU sve dok se ne provedu sve presude Suda za ljudska prava i BiH ne postane normalna država građana koji su ravnopravni na cijeloj teritoriji, bez obzira na nacionalnu pripadnost, a BiH ne postane jedna izborna jedinica – baš kako to stoji u presudi Slaven Kovačević protiv BiH.

Povezani članci