Nefinansiranje sportista, uvijek aktuelna tema. Vrhunski rezultati uz minimalnu podršku i bez adekvatne infrastrukture. Nepostojeći bazen u Mostaru, nefunkcionalna bob staza i skakaonica u olimpijskom gradu, bez podrške za renomirane sportiste, a opet konkurentni. Do kada ćemo slušati izgovore, a kada ćemo vidjeti napredak u bh. sportu?
Perspektivna dvadesetdvogodišnja skijašica, Esma Alić, na svom debitantskom nastupu na zimskim Olimpijskim igrama 2022. u Pekingu, ostvarila je 45 mjesto. U novom olimpijskom ciklusu i sezoni priprema, Esma je otvorila transakcijski račun, kako bi joj građani pomogli sa finansiranjem, zbog izostanka podrške države. Vrijedi napomenuti da jedne skijaške pripreme koštaju između 80 i 100 hiljada konvertibilnih maraka.
"Najveći problem zbog čega se to dešava je zato što naša država nema sistemsko finansiranje sporta. Zbog toga sam ja odlučila otvoriti taj transakcijski račun i postaviti ga na svoje društvene mreže, s obzirom da nisam dobila dovoljnu podršku od naših državnih institucija i općenito institucija koje sa bave tim", kaže Alić.
Goran Đekić, bivši prvak svijeta i viceprvak Evrope u karateu, sada predsjednik karate kluba, za svoje uspjehe tada je dobio 200 KM i knjigu. Goran Đekić je i dalje najuspješniji takmičar u svojoj kategoriji, te dijeli prvo mjesto na All time ranking listi svoje kategorije.
"Knjigu sam dobio kad sam bio viceprvak Evrope. Ja sam bio viceprvak Evrope do 21 godine, a kad sam bio prvak svijeta, onda sam dobio i 200 KM od načelnika opštine", kaže Đekić.
Goran je stava da treba finansirati sportiste koji već imaju ostvarene vrhunske rezultate iza sebe.
"Ako pričamo o razvojnom sportu, onda nije potrebno finansirati sportiste nego klubove, odnosno ta udruženja koja se bave razvojnim sportom, a što se tiče sportista, treba finansirati one koji su afirmirani", kazao je.
Ljudski.ba podsjeća da je Đekić predsjednik Karate kluba Olimp i još uvijek jedini svjetski prvak iz BiH u pojedinačnom sportu.
Bosna i Hercegovina i dalje nema olimpijsku medalju od svoje nezavisnosti. Dvije džudistkinje, Aleksandra Samardžić i Larisa Cerić, su predstavljale Bosnu i Hercegovinu na ljetnim Olimpijskim igrama u Parizu. Uprkos njihovom angažmanu i prethodnim rezultatima, sve je ostalo samo na obećanjima, da će se nešto riješiti nakon ostvarivanja norme.
-To je bio slučaj i pred ove olimpijske igre. Aleksandra Samardžić i Larisa Cerić su ostvarile olimpijske norme, a u periodu januar tekuće godine, pa do odlaska na OI, pa uključujući i sam odlazak na olimpijadu, mi od nijedne institucije nismo podržani, što je jako poražavajuće, kaže Branislav Crnogorac, predsjednik Judo saveza FBiH.