Društvo

ALARM IZ KONJICA I BIHAĆA:Zdravstvo na aparatima, važnija je popuna Doma naroda F BiH

Zdravstveni radnici u Konjicu od danas su opet u štrajku.Pokazalo se da rješenja koja su pronađena nakon prvog prekida rada nisu dugotrajna. Tri zaostale plaće, dva neisplaćena topla obroka i dugovi za doprinose opet gomilaju dugovanja.

Piše: Ernad Metaj

Koliko je potonulo zdravstvo u Konjicu pokazuje podatak od jutros da je uposlenik Doma zdravlja zahvaljujući vlastitom angažmanu osigurao gume za vozilo hitne pomoći.

Bojim se da će strajk trajati jako dugo, ali ćemo učiniti sve da najugroženije kategorije to ne osjete“, poručio je Amer Kerić, predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstvenih radnika Doma zdravlja Konjic.

Ljekari nisu podržali štrajk pa iz Sindikata zdravstvenih radnika poručuju da će morati raditi i poslove medicinskih sestara.

Postizborna kombinatorika u BiH i borba ko će u vlast potpuno je u stranu gurnula realne probleme u BiH. Osim Konjica zdravstvo je na koljenima i u mnogim drugim dijelovima BiH. Na to nam ukazuje i priča Šeherzade Delić iz USK neposredno pred konstituirajuću sjednicu kantonalne skupoštine u kojoj se još ne nazire većina za formiranje vlasti.

- Kaže mi medicinska sestra u operacionoj sali na Odjelu za očne bolesti, da ona tu radi već preko trideset godina i ne sjeća se da je ikada bilo grijanja niti tople vode, osim kratko vrijeme, kada su na krov bolnice postavili solarne panele. A operaciona sala liči na one ruske bunkere iz starih dokumentaraca. Prehladno, zastarjela oprema, stari gusani radijator, zgužvane zelene plahte, ali sve sterilno čisto! Na odjelu nema grijanja, nema tople vode, nema prostorije za tuširanje u kojoj bi se ležeći pacijenti mogli oprati. U hladnom i skučenom wc-u za pacijente ( kojeg koriste oba spola) nema toalet papira!?Sobni pvc podovi su oštećeni, potrgani, o njih se spotiču pacijenti i strahuju da će slomiti nogu, kuk, glavu..., napisala je između ostalog Delić.

Politika o pacijentima ne brine, većina novca u zdravstvu se troši na preomjerna zapošljavanja uglavnom kadra koji ne može pomoći pacijentima, a sunjive nabavke su posebna priča.

Zdravstvo je odavno na koljenima, odgovorne niko ne traži, a iz budžeta F BiH će se izdvojiti 225 miliona za sanaciju dugova. Uprkos tome primjer Konjica i USK pokazuje kako pomoć nije dobro koncipirana. Trenutno to političare nije briga, važnijea je druga matematike, ona postizborna. Posljednjih dana samo se računa ko će ovladati Klubom Bošnjaka u Parlamentu F BiH jer to je put da se ovlada i budžetima.

Budimo objektivni za stanje u zdravstvu kriva je politika, ne ljekari. Zbog toga kako kaže Dženana Karup Druško čude sve češći medijski ataci upravo na njih.

Svakodnevno kao i svi vi čitam kako su naši doktori nesposobni, korumpirani, kako ne znaju raditi svoj posao, kako ubijaju ljude… Kad se moja porodica suočila s teškom bolešću nije bilo malo onih koji su me zvali i insistirali da zovem klinike i doktore vani, da po svaku cijenu tražim liječenje u inostranstvu. Uz pomoć brojnih prijatelja kontaktirala sam ljekare od SAD-a, preko Njemačke, Turske, do Slovenije, Hrvatske. 99 odsto onoga što su nam oni rekli, rekli su nam i naši doktori u Sarajevu.Bilo je čak situacija kad su mi iz SAD-a ili Hrvatske kao najbolje preporučivali ljekare u Sarajevu, zbog čega sam i sama osjećala ponos jer oni među kolegama slove kao najbolji.Među onima smo koji skoro svakodnevno imaju kontakt s apotekama, porodičnim ambulantama, domovima zdravlja, privatnim ordinacijama, raznim klinikama na Koševu i državnom bolnicom i NIKAD nam se nije desila niti jedna neugodna situacija, niti neljubaznost od bilo kog zdravstvenog radnika. Imala sam mala iskustva s doktorima s kojima se baš nisam razumjela, ali to ne umanjuje njihovu stručnost. Da li možda neko misli da su svi novinari savršeni i profesionalni?! Odgovorno tvrdim da je puno više profesionalnih i dobrih doktora u zdravstvu nego što je profesionalnih i dobrih novinara u novinarstvu!

Povezani članci