Predsjednik Udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske sa državljanstvom BiH Nikola Puzigaća rekao je da džamije izgrađene na srpskoj bespravno oduzetoj zemlji u Federaciji BiH moraju biti uklonjene po ugledu na rušenje pravoslavne crkve u Konjević Polju na zemljištu Fate Orlović.
Nadležne institucije Republike Srpske moraju hitno da u saradnji sa vlastima FBiH utvrde tačne lokacije na kojima su na srpskoj bespravno oduzetoj zemlji izgrađeni ovi vjerski objekti - izjavio je Puzigaća.
On je apelovao da Srbi u FBiH prvo iskoriste sva pravna sredstva i zatraže da im se vrati bespravno oduzeta zemlja i da pokrenu postupak izmještanja džamija sa njihove zemlje.
- Po ugledu na slučaj Fate Orlović u Konjević Polju sa čije zemlje je uklonjena crkva, tražimo da se srpske zemlje uklone sve džamije - istakao je Puzigaća.
Pokušaja je bilo.Slobodan Lozo iz Vrapčića kod Mostara preko petnaest godina tvrdi da su džamija i tridesetak kuća izgrađeni na njegovoj zemlji, zbog čega je pokrenuo tužbe i vodio sudske sporove sve do Ustavnog suda BiH, ali je svaku izgubio.
“Moj otac Anđelko je 1965. godine od Opštine Mostar kupio oko 50 duluma zemlje i uredno platio 240.000 tadašnjih dinara. Sve je originalno uknjiženo i ja imam tri originalna zemljišno-knjižna izvatka. Poslije 2000. godine u mostarskom gruntu sve mijenjaju i falsifikuju. Dodjeljuju zemljište za izgradnju kuća i džamije. ‘Vozaju’ me sa suda na sud. Izgubio sam na Opštinskom, Kantonalnom, Vrhovnom i na kraju Ustavnom sudu BiH. Nemam uslova da se obratim Strazburu”, istakao je Lozo.
Iz Islamske zajednice su tvrdili da će Lozo izgubiti sudske sporove što se i desilo.Negiraju da je džamija izgrađena na srpskoj zemlji.
imovinskih i stvarnih prava Srba u Federaciji BiH /FBiH/ zatražilo je 2.771 lica koji su se do sada obratili Kancelariji za stručnu pravnu pomoć u Bijeljini, a na srpskoj zemlji izgrađeno je nekoliko džamija, rekao je Đorđe Radanović, koordinator pravne pomoći izbjeglim, raseljenim i drugim licima iz FBiH.
Ljudi su 1992. godine otišli od kuće sa kesom i ostavili u FBiH svu imovinu koju su stvarale generacije Srba. Na toj srpskoj zemlji izgrađeno je pet ili šest džamija – istakao je Radanović.Prema njegovim riječima, cijelo srpsko selo Ošve kod Tešnja sa 150 kuća naselilo je dvadesetak selefija i za Srbe je to bila bezizlazna situacija, prije nego što je Vlada Republike Srpske 2018. godine otvorila šest kancelarija širom Srpske da se pomogne u zaštiti prava Srba u FBiH.
Puzigaća je ranije pozvao Srbe da podnesu pojedinačne tužbe zbog oduzete imovine u FBiH i potvrdio da će i ovo udruženje preduzeti sve pravne radnje radi zaštite njihovih imovinskih prava.
On je naveo da je opština Sanski Most u mjesnoj zajednici Lušci Palanka, oduzela privatnu imovinu gdje je živjelo 15.000 Srba, koji su se uglavnom bavili poljoprivredom i bili zaposleni u zemljoradničkoj zadruzi.