Vaše priče

TEOLOG KRITIKOVAO CRKVU: Komunizam je nestao, a Bog je opet "zaključan, bačen i zgažen"

Teolog Branko Sekulić zatresao je javnost svojim stavovima o današnjoj crkvi. Sve stane u rečenicu da bi vjerski službenici danas razapeli samog Isusa Hrista.

 "Crkvene strukture na našim prostorima počesto nemaju nikakav odnos prema Bogu. To je onaj, kako kažu sv. Ambrozije, sv. Augustin i sv. Jeronim, kurvinski dio crkve, koji se kod nas manifestuje kao etnonacionalistička koncepcija", rekao je Sekulić u intervjuu za vojvođanski portal Autonomija.info.

Prema njegovim riječima, to što sveštenici imaju mantiju, to ih apsolutno ne abolira od činjenice da je crkva i dalje etnonacionalistička.

„Ako ja kupim vatrogasno odelo, to me ne čini vatrogascem, o tome se radi. Ako si ti ušao u sveštenički habit, ne čini prijatelju to tebe sveštenikom, a pogotovo te ne čini Nazarećaninovim sledbenikom“, kazao je Branko Sekulić.

On je dodao da je Isus bio „politički pobunjenik“ koji je zbog toga bio razapet jer je razapinjanje na krst u to veme bilo kazna za pobunu.  

„To je bila kazna za pobunu protiv političkog establišmenta toga doba, što je bila rimska vlast koja je okupirala Judeju. On je, dakle, razapet a nije kamenovan. Kamenovanje je bilo kazna za blasfemiju. Ali, on nije bio optužen za blasfemiju, on je optužen za pobunu, za konstruktivnu kritiku religijsko-političkog sistema svog doba, kako samih Rimljana, tako i religijskih struktura u Judeji. To je naprosto čak i naučna činjenica“, rekao je Sekulić.

Dodao je da onome koji nije politički u stanju da ustane u odbranu najslabijih, što je vrlo jednostavna novozavjetna teza, takvome „čak prepotentno odričem pravo da se zove hrišćaninom, odnosno Hristovim sljedbenikom“.

On je ocijenio da je i poslije pada komunizma, Bog i dalje ostao „zaključan, bačen, zgažen“.

Sekulić je rekao da su Rimokatolička crkva u Hrvatskoj i Srpska pravoslavna crkva u Srbiji zapravo entoreligijantstke crkve.

Kako je objasnio, etnoreligijantstvo je fenomen koji nastaje kao „vulgarni spoj etničkog, etnonacionalnog i religijskog aspekta“.

Povezani članci