Vaše priče

ALARM IZ ŠVEDSKE: Afera za aferom nije slučajna, od Ljubljanske banke do Viaducta

Slovenija i Bosna i Hercegovina gaje dobre ekonomske odnose ali je posljednjih 20 godina u Bosni i Hercegovini zabilježeno više kontroverznih slučajeva vezanih za poslovanje slovenačkih kompanija i investitora, piše Banjalučanin iz Švedske Edin Osmančević.

-Brojne su afere od Ljubljanske banke, preko sarajevske zaobilaznica koju je gradila slovenačka firma SCT koja je otišla u stečaj i ostavila dugove prema domaćim firmama pa do izgradnje autoputa Banja Luka – Doboj gdje je slovenačka firma CPM imala fiktivnu garanciju a onda registracijom firmi u BiH i prebacivanjem imovine, otišla u stečaj i time onemogučila naplatu dugovanja koja je potekla od slovenačkih “investitora”.

Slovenske kompanije napravile su jednostavan ali efikasan sistem prevare pravljenjem sestrinskih firmi u Bosni i Hercegovini kojima su prevarili na stotine domaćih kompanija. Zanimljivo je da je i Vijadukt koji danas od naše zemlje potražuje preko stotinu miliona KM imao i firmu HES Vrbas.

Nakon afere ” Vijadukt” logično pitanje koje se postavlja jeste kakva je odgovornost bh. entiteta RSa jer upravo vlast RS-a nije otplatila dug već ga je prebacila na račun države, a prema svim ranijim pokazateljima i činjenicama mogli su ovaj problem davno riješiti i bili u obavezi isto i učiniti jer su zvaničnici tog entiteta potpisali dokument o arbitraži kojim su se na to obavezali. Ko će za ovu štetu odgovarati?

Iako je dužnik Republika Srpska riječ je o međunarodnoj arbitraži i BiH kao država ima međunarodni subjektivitet, a ne entitet.

Važno je istaći da se ovdje radi o, kako je već navedeno, dugu Vlade RS koji je sada veći od 110 miliona eura budući da dnevne kamate iznose 18.000 KM.

Spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaduct potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.

Tamo gdje nema mačke, miševi kolo vode! A ceh plaćaju oni koje su ti isti miševi satrli u “torove”!, poručuje Osmančević.

Povezani članci