O brojnim aktuelnim temama za Dnevnik D Federalne televizije govorio je Nermin Nikšić, premijer FBiH i predsjednik SDP-a BiH.
Istakao je da je Republika Srpska preuzela obavezu da plaća sve troškove spora u slučaju Viaduct, ali sada pokušava prebaciti teret na državu BiH. Ne isključuje mogućnost budućih arbitraža u kojima bi i FBiH mogla biti akter, te je naložio provjeru svih sporova. Poručio je da niko ne može biti iznad zakona, uključujući i političare poput Milorada Dodika, te naglasio važnost institucionalnog djelovanja bez incidenata. FBiH je, prema njegovim riječima, finansijski stabilna, s niskim nivoom zaduženosti i povećanim interesom investitora. Kazao je i da je Kongres SDP-a zakazan za 28.6. ove godine.
Na početku razgovora osvrnuo se na slučaj Viaduct, kazavši „da oni koji su napravili dug mudro šute ili ako progovore, prozivaju nas kako pokušavamo da napakostimo Republici Srpskoj“.
„Mislim da je ovdje vrlo jasna situacija, javnosti je dostupan sporazum koji je potpisan između Vijeća ministara BiH i Vlade RS-a još 2017. godine, gdje je u članu 3 i 4 vrlo jasno Vlada RS-a preuzela na sebe obavezu da plaća sve troškove spora. Sad jednostavno su zaboravili, odnosno očekuju da to preuzmu na sebe institucije Bosne i Hercegovine. Iste one Bosne i Hercegovine koju proglašavaju propalim projektom, za koju rade svakodnevno neke nove pakosti, smišljaju novi udar na ustavnopravni poredak. Kad neko treba da preuzme njihovu obavezu, onda se sjete države“, kazao je.
„Kad smo bili na sjednici Fiskalnog vijeća, kad smo bili u prilici da glasamo protiv, i kad je praktično moj glas bio sa snagom veta na tu odluku, ja sam ponudio i rješenje. Dakle, dobit Centralne banke o kojoj se stalno priča i za koju je jedna od varijanti bila rješavanja ovih obaveza. Zamislite, ljudi su se sjetili da pošto su akcionari Vlada Federacije i Vlada RS-a, pošto je to 200 miliona dobiti od Centralne banke, to bi se trebalo i podijeliti tim akcionarima po omjeru dvije trećine - jedna trećina. Onda su se odlučili da bi dobro bilo da od tih 200 miliona, 110 miliona se plati ova obaveza, a onda akcionarima da se podijeli 90 miliona. Tako da bi praktično Federaciji umjesto 130 miliona došlo 60 miliona. Ali postoji varijanta. Ta jedna trećina koja je prihod odnosno udio Vlade RS-a, može se odmah planirati za plaćanje te obaveze i naravno neka pronađu ili u budžetu RS-a ili ukoliko želi Vijeće ministara da preuzme tu obavezu, a da se refundira Vijeće ministara iz tranši koji idu preko Uprave za indirektno oporezivanje“, pojasnio je.
„Nijednog trenutka ne sumnjam da će ukoliko mogu oni državu dovesti na prosjački štab u tom dijelu. Mada mislim da ne postoji nikakva logika da u Vijeću ministra, bez dobrih garancija, bez ovog sporazuma kojim će se automatski dogovoriti koliko je to rata i kako će se vratiti taj dug, pristanu na to da plate“.
Na pitanje postoje li neki 'federalni viaducti', kaže da ne bi isključio mogućnost arbitraža u kojima će akter biti možda i Federacija.
„Mi smo jučer na sjednici Vlade dali nalog Sekretarijatu da provjeri sve arbitraže koje se vode i u kojima bi mogla biti akter FBiH. Mislim da moramo puno ozbiljnije pristupiti - ovo mora biti opomena - formiranju pravnih timova i onih koji će zastupati interese i BiH, i dijelova BiH".
Skoro mjesec dana čeka se i hapšenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Nikšić kaže da je uloga vlasti i opozicije na bilo kojem nivou da stvore ambijent u kojem će pravosuđe i sigurnosne strukture raditi svoj posao u skladu sa zakonom, bez ikakvog pritiska, na osnovu procjena koje rade.
„Ja sam pobornik toga da nam ne treba u ovoj zemlji bilo kakav incident koji bi mogao biti narušavanje sigurnosne situacije u BiH, jer na osnovu onog iskustva kojeg imamo ovdje, taj incident se neće okončati na incidentu. To može stvarno izazvati nekakve sukobe širih razmjera. Ja imam apsolutno povjerenje u institucije i sigurnosnih službi da će nakon procjena donijeti odluku kada, šta i kako“, naveo je.
Naglašava da svaka država na kraju pobijedi u borbi protiv kriminala, mafije i političara koji se bave time.