Politika

TREBA IH SVE U VOJKOVIĆE: Košarcu zasmetao komentar, o Srbima, zaboravio napade na Bošnjake u RS-u

Zatražiću od ministra za izbjegla i raseljena lica Sevlida Hurtića potpunu informaciju u vezi sa neprimjerenim komentarima o Srbima koje je na društvenim mrežama postavljala zaposlena u tom ministarstvu, izjavio je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiHStaša Košarac.

Košarac je upozorio da smo "s druge strane svjedoci činjenice da je politika bošnjačke strukture jako kontaminirana prema Republici Srpskoj u svim segmentima i da ta kontaminacija dugo traje".

- Apelujem da predstavnici srpskog naroda ne reaguju na takav način kako to čine Bošnjaci. U našoj mentalnoj strukturi nije da tako radimo. Oni očigledno imaju patološku potrebu i za komparacijom sa Srbima i da se na neki način obračunaju sa Srbima - napomenuo je Košarac.

Ocjenjujući nekorektnim komentare zaposlene u Vijeću ministara Raise Bušatlić, Košarac je rekao da ona, nažalost, nije jedina.

- Ne bih želio da prejudiciram. Sve naše aktivnosti se svode na to da se razgovara na demokratski način i sve aktivnosti iz RS-a se svode na to da razgovaramo o otvorenom političkom pitanju, a to je dejtonski Ustav, da razgovaramo o temama o kojima se ne slažemo, da nađemo rješenja, ne da podgrijavamo atsmosferu. Da li je neko čuo nekog iz RS-a da iznosi takve konstatacije ili da je neko od političkih faktora iz SRS-aprijetio alarmantnom situacijom i ugrožavao mir i bezbjednost? Poznavajući njihove modele rada, žele da prenesu takvu atmosferu u Republiku Srpsku - upitao je Košarac.

Košarac je istakao da je uvjeren da će biti sličnih komentara s obzirom na to da FBiH u ovom trenutku odgovara nestabilnost.

- Nasuprot tome, RS i Srbima odgovaraju stabilnost i dogovor. Mi hoćemo Ustav bez nametnutih reformi. Ne razumijem, u kontituintetu prijete haubicama. Ko prijeti iz RS i kada je ko pričao o ratu, naoružavanju? - upitao je Košarac.

Podsjetimo, Bušatlićeva je na društvenim mrežama objavila da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik "vuče Srbe u provaliju", da u institucijama na nivou BiH radi 9.000 Srba i da ih sve treba "u Vojkoviće, ali ne kod Јanjića /restoran/, pa da mirno živimo".

Košarac je zaboravio na brojne incidente sa kojima su bili sučeni povratnici u RS. Evo nekoliko primjera. Dječaka su brutalno pretukli, pa ga kao osumnjičenog doveli na sud. U Gacku je pucano na kuću povratnika. Uz povike “Ustajte, balije”, kolona vozila, okićena srpskom zastavom i badnjakom, prošla je u subotu 2024 kroz povratničko naselje Drum u Vlasenici. U međuvremenu su se pojavili i snimci koji otkrivaju trenutak korištenja vatrenog oružja ispred kuća povratnika u Potočarima kod Srebrenice.

Kolona vozila, povodom pravoslavnog Božića, pod pratnjom policije kretala se na relaciji Bratunac – Srebrenica.

Od 1996. do 2022. godine na području bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) ubijeno je 13 povratnika (13-ta žrtva bio je Murat Badić, stradao prilikom polaganja kamena temeljca za obnovu srušene džamije Ferhadija u Banja Luci), 22 povratnika su teško ranjena, 1.020 povratnika bili su žrtve fizičkog napada, dok je 3.500 povratnika pretrpjelo neku vrstu verbalnog napada, najčešće na nacionalnoj osnovi. To su podaci „Udruženja žrtava i svjedoka genocida“, bazirani na osnovu iskaza 3.500 anketiranih povratnika, podataka policijskih agencija u BiH te pravosudnih institucija (sudovi i tužiteljstva u BiH).

„Niti jedan od 13 slučajeva ubojstva nije riješen, nijedan od 1.200 fizičkih napada nije rasvijetljen, što znači da MUP (Ministarstvo unutrašnjih poslova) RS-a i tužiteljstva u tom entitetu ništa ne žele učiniti po tom pitanju, ne poduzimaju adekvatne korake kako bi procesuirali počinitelje, nema sudskih postupaka“, kaže za DW predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović.

Povezani članci