Edin Ramić, zastupnik SDA u Državnom parlamentu govorio je za FTV o napretku BiH na europskom putu kao i politička situacija u našoj zemlji.
Evropska komisija treba da izađe sa nalazom rada institucija Bosne i Hercegovine. Koliko smo to uradili na našem evropskom putu, šta mislite kakav nas izvještaj očekuje?
„Pa ukoliko bi se je li oni vodili nekim činjenicama šta je zaista urađeno onda to bio onako izrazito loš ovaj izvještaj. Ukoliko žele dati neku poruku ohrabrenja je li građanima Bosne i Hercegovine pa i aktuelnim vlastima e onda će vjerovatno konstatirati neke, neke napretke je li možda nedovoljne ali ipak neke napretke, kao što je to bio slučaj sa nekoliko zakona koji su bili naš uslov faktički je li kako bi na neki način ubrzali svoj evropski put koji nisu ni izbliza zadovoljili standarde koje su od nas tražene ali eto Evropska komisija je iskazala ipak neke pohvalne ali ovaj kritike prema tim zakonima.“
Mislite li onda da će se Evropska komisija voditi činjenicama ili će ipak poslati poruku?
„Pa vjerovatno s obzirom da je sve stvar je li ovaj političkih nekih procjena i uticaja iskreno se nadam da ćemo mi na neki način napredovati ka Evropskom putu bez obzira što imamo vlast koja je dala ta neka obećanja koja uopće nisu realna, koja se ne mogu očigledno ispuniti i evo sa partnerima koja su aktuelna vlast na nivou države Bosne i Hercegovine. Ali zbog ukupnih prilika u Bosni i Hercegovini, zbog okolnosti je li koje su u svijetu iskreno se nadam da će Evropska unija imati razumijevanja za specifičnosti Bosne i Hercegovine.“
Slažete li se da će to ponajviše biti nekako zbog geopolitičke situacije u svijetu?
„Pa sve što smo mi dobili posljednjih godina na evropskom putu nije zasluga rada vlasti Bosne i Hercegovine nego geopolitički odnosi u svijetu, dakle namjera da se ovaj prostor koliko toliko učini stabilnim.“
Hoće li Evropska komisija dati preporuku za otvaranje pristupnih pregovora? Evo iz vladajuće nekako smatraju da će taj izvještaj biti pozitivan i da će eventualno doći do otvaranja pristupnih pregovora do kraja ove godine. U parlamentu ste i vi ste glasali za rezoluciju dakle koju je parlament usvojio kao neki svojevrsni poziv Evropskoj uniji zapravo za otvaranje tih pristupnih pregovora. Šta mislite da će se desiti u konačnici?
„Pa s obzirom da nismo imali je li s čim dočekati ovaj faktički ovaj predstavnike u Evropskoj uniji koji dolaze u Bosnu i Hercegovinu onda smo donijeli neku rezoluciju kako bismo na neki način iskazali neki svoj politički stav i to je naišlo na neku podršku. Iskreno bi bilo bolje da su je li politički partneri koji su dogovorili vlast na nivou Bosne i Hercegovine zajedno sa međunarodnom zajedničom dakle ova vlast na nivou Bosne i Hercegovine pa na nivou federacije ne bi bila ovakva da nije bilo uticaja međunarodne zajednice. Nadali smo se da će oni ipak raditi malo više je li na neki način integraciji Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju a i da će međunarodna zajednica zbog svoje odgovornosti prije svega prema toj vlasti raditi više da ubrzava te procese.
Nažalost očigledno se osjećaju prevarenim je li, i partneri koji dolaze iz Republike Srpske koji smatraju da su dobili lakše partnere iz federacije da će oni prema njima biti popustljivi, pa u nekim slučajevima jesu ali u konačnici ipak imaju neke crvene linije a s druge strane ovi koji su pristali da budu vlast u Federaciji koji uopšte nisu dobili nikakav uticaj međunarodne zajednice na politike niti SNSD-a niti HDZ-a. Tako da jedino što ostaje, ostaje da zbog te zbog tih odnosa ukupnih u svijetu pa i zbog želje međunarodne zajednice da koliko toliko sačuva kredibilitet onih koji su oni izabrali da budu vlast da na neki način zabilježi neki napredak Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji, a mislim da je ipak prerano da se otvore poglavlja za pregovore.“