Politika

KO RADIKALIZIRA BOŠNJAKE: SDA – demokratija, i pad je let

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) Ramiz Salkić reagovao je na izjavu predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika koji je kazao da Bošnjaci žele šerijatsku državu i da je odgovor na to samostalna RS.

Salkić je istakao da su Bošnjaci svojim odnosom tokom agresije prema drugima i drugačijima, a i nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i povratka, pokazali svoje vrijednosti ne odgovarajući na napade, zločine i genocid istom mjerom.

"Kada želite opravdati svoj ekstremizam, separatizam, veličanje presuđenih ratnih zločinaca, negiranje sudski dokazanog i presuđenog genocida onda izmislite optužbe na račun onih nad kojim su oni koje vi veličate počinili genocid. Danas je u izopačenom sistemu vrijednosti pohvalno govoriti o opasnostima od islama i muslimana, jer tako najlakše pridobijate pažnju onih koji jedinu svoju vrijednost vide u mržnji prema islamu i muslimanima", naveo je Salkić.

Dodao je da su Bošnjaci svojim odnosom tokom agresije prema drugima i drugačijima, a i nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i povratka, pokazali svoje vrijednosti ne odgovarajući na napade, zločine i genocid istom mjerom.

"Za razliku od političkog i vojnog rukovodstva Republike Bosne i Hercegovine na čelu sa Alijom Izetbegovićem političko i vojno rukovodstvo pobunjenih bosanskih Srba presuđeno je za udruženi zločinački poduhvat, genocid i mnoge druge ratne zločine. Danas bošnjački predstavnici zagovaraju izgradnju stabilnog i modernog društva po mjeri svih dok vi i vaši sljedbenici unutar bosanskih Srba zagovarate separatističke politike nastavljajući baštiniti ideologiju presuđenih ratnih zločinaca", naglasio je Salkić.

Kazao je da Bošnjaci i danas, kada su sistemski diskriminirani u entitetu RS, pokazuju svoj miroljubiv pristup trpeći napade i uvrede koji dolaze od, kako je naveo, sljedbenika Dodikove separatističke politike.

"Pokušaj radikalizacije Bošnjaka ranije, a i danas, ključni je prioritet u djelovanju neprijatelja Bosne i Hercegovine sa ciljem opravdavanja progona, zločina i genocida nad Bošnjacima, provođenja sistemske diskriminacije danas i budućih postupaka protiv Bošnjaka. Poruke Milorada Dodika su huškačke i zlonamjerne sa ciljem izazivanja nacionalne netrpeljivosti prema Bošnjacima u ovom entitetu i mržnje prema Bosni i Hercegovini kod bosanskih Srba uz pokušaj prikupljanja simpatija kod radikalnih islamofobičnih pokreta izvan Bosne i Hercegovine", naglasio je Salkić.

Dodao je da su Bošnjaci bili i ostaju faktor stabilnosti, opredijeljeni za izgradnju Bosne i Hercegovine kao države sa jednakim pravima i jednakim mogućnostima za sve njene građane bez obzira gdje žive, kako se zovu i kako se Bogu mole.

To je, navodi, najveći problem za Dodika i sljedbenike njegove politike.

"Bošnjaci traže i očekuju povrat statusnih prava u ovom entitetu koja su nam nasilno oduzeta tokom agresije, a na koja imamo pravo na osnovu Ustava i Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma, koja nam je nastavila uzurpirati srpska vlast u ovom entitetu od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas", zaključio je Salkić.

S druge strane stižu predsjednik Platforme za progres Mirsad Hadžikadić reagirao je na na vijest o tome kako SDA vidi Bosnu i Hercegovinu 2043. godine, odnosno 100. godina od zasjedanja ZAVNOBiH-a. 

"Nakon trideset godina mahalske politike, korupcije, nepotizma, kriminala, podjela, iseljavanja, imenovanja podobnih umjesto sposobnih kadrova, stavljanja stranke ispred države i brojnih loših poteza koji su danas Bosnu i Hercegovinu i doveli u stanje u kojem se nalazi, Stranka demokratske akcije nam sada nudi dugoročnu viziju razvoja Bosne i Hercegovine.

Valjda su zaboravili da su stranka koja je najduže bila na vlasti prethodnih decenija i da je dosadašnje nepostojanje dugoročnog državnog programa velikim dijelom njihova odgovornost", kaže Mirsad Hadžikadić, predsjednik Platforme za progres.

Platforma za progres je, kako navodi, prije pet godina počela govoriti o važnosti dugoročnog programa za narednih 100 godina, programa koji će definisati šta želimo, gdje idemo i kako ćemo tamo stići.

"Godinama govorimo o važnosti novog društvenog ugovora koji će omogućiti definisanje osnova za kreiranje tog programa.

Sada nam njihovi stari, već poznati kadrovi govore kako je važno umjesto političkih prepucavanja u fokus staviti strateško planiranje i programe. Stvarno? Ako ovo nije vrijeđanje inteligencije, onda ne znam šta jeste.

Nakon svega što su nam pripredili i nakon što su propustili priliku da se reformišu, SDA nema pravo da kaže bilo šta o budućnosti države", ocjenjuje Hadžikadić.

I na kraju pitanje - Ko to radikalizira Bošnjake¨?

kuku nama sa sda

Nakon svega, postavlja se pitanje ko radikalizira Bošnjake i ko daje Dodiku nadu za opstankom na vlasti? Koja politička partija suvereno vlada od rata naovamo i za vrijeme čije vladivine je pola Bosne i Hercegovine napustilo državu? Kako se zove politička partija bez koje Dodik nema nikakvih izgleda u medijima i javnosti širiti nacionalnu mržnju i netrpeljivost prema Bošnjacima, često ih omalovažavajući i ponižavajući? Dodik bez Bakira i Dragana nije isti političar. Sad kad na vlasti više nema Bakira, ostaje mu samo Dragan, istina, još malo, dok ne završi sudski proces, i kabadahija iz Laktaša ne ode s poltičke scene. A, onda još samo Dragan, pa stižu bolji dani.

Povezani članci