Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da je osnovni problem profesora Milana Blagojevića taj što on priču o Ustavnom sudu BiH posmatra najviše kroz prizmu sopstvene ambicije da bude izabran za sudiju tog suda i činjenicu da se to nije desilo.
Bukejlović je naglasio da je Blagojevićev problem i to što živi u filmu da je on taj koji može da dijeli lekcije rukovodstvu i Srbije i Republike Srpske.
- To se inače rješava tako što se kandiduje na izborima, a onda, ako dođe u priliku da u skladu sa izbornim rezultatom kreira politiku, to i čini - poručio je Bukejlović.
Što se tiče priče da je srpski član Predsjedništva /Željka Cvijanović/ trebalo da sazove vanrednu sjednicu Predsjedništva BiH o temi rezolucije o Srebrenici, rekao je Bukejlović za Srnu, treba priupitati Blagojevića šta bi, na primjer, bio zaključak koji bi tom prilikom predložila srpski član Predsjedništva.
- Logično je na primjer, da to bude zaključak kojim se nalaže ambasadoru Zlatku Lagumdžiji da obustavi aktivnosti jer je djelovao neustavno. Moglo bi naravno da bude i varijacija na tu temu. I onda, recimo, da pitamo Milana Blagojevića kako bi glasala druga dva člana Predsjedništva. Naravno, glasali bi protiv. Ako glasaju protiv, ima li odluke, odnosno odluke na koju bi srpski član Predsjedništva pokrenuo veto. Ako nema veta, nema ni sjednice Narodne skupštine Republike Srpske. Onda da pitamo Blagojevića šta bi to značilo Zlatku Lagumdžiji!? Značilo bi da nema odluke kojom se Lagumdžija zaustavlja u njegovim kriminalnim aktivnostima - istakao je Bukejlović.
Dakle, ukazao je ministar pravde Srpske, bez obzira na nastojanja Blagojevića da se nametne kao sveznajući autoritet, njegovi prijedlozi su loši.
- Očigledno je da srpski član Predsjedništva nema namjeru da ambasadoru Lagumdžiji, koji se ponašao neustavno, da bilo kakvu priliku da se proceduralno izvuče iz kriminala koji čini - rekao je Bukejlović.
On je dodao da je aposlutno jasno da Blagojević vapi za eksponiranjem u javnosti i da mu je svaka polemika dobrodošla, ali ovo vrijedi objasniti isključivo zbog javnosti koju on uporno nastoji obmanuti.
Blagojević kaže da je simptomatično to što Cvijanovićeva nije zahtijevala održavanje vanredne sjednice Predsjedništva BiH na kojoj bi se raspravljalo i odlučilo o tome da li je Predsjedništvo BiH rezoluciju o Srebrenici i da li je Predsjedništvo za to da bude njen sponzor, a ne da šef Misije BiH u UN Zlatko Lagumdžija samovoljno i neistinito u UN-u prikazuje da je BiH navodno za to.
On kaže da je Poslovnik Predsjedništva BiH u vezi s tim veoma jasan.
- On u članu 23 propisuje da predsjedavajući Predsjedništva BiH mora sazvati vanrednu sjednicu Predsjedništva kad god to zatraži bilo koji član Predsjedništva, a član 24 Poslovnika propisuje da se dnevni red vanredne sjednice prihvata bez glasanja - navodi Blagojević.
On dalje kaže "da je Cvijanovićeva samo predložila da Predsjedništvo na vanrednoj sjednici glasa o Lagumdžijinoj rezoluciji, ne postoji mogućnost da ostala dva člana Predsjedništva onemoguće glasanje o tome".