Društvo

ŠUŠKA SE, ŠUŠKA: Prazan stan se neće isplatiti u Sarajevu

Premijer Uk pojašnjava da će prihod od ovog poreza biti namijenjen za stanogradnju u KS za sve kategorije koje zbog visokih cijena ne mogu priuštiti nekretninu. Ipak, još uvijek nije poznata stopa oporezivanja niti detalji o izuzecima 

Porez na prazne stanove postaje sve aktuelnija tema u Bosni i Hercegovini. Prvi koji bi mogao uvesti ovaj porez je Kanton Sarajevo (KS). Premijer KS, Nihad Uk, potvrdio je za Forbes BiH da je Vlada angažirala eksterne stručnjake zajedno s partnerima iz UNDP-a kako bi pronašli zakonsko rješenje koje bi imalo višestruku korist za zajednicu.

„Na jednoj od sjednica proteklog mjeseca imali smo kratku prezentaciju o aktivnostima koje smo do sada uradili. Ocijenili smo da veliki broj nekretnina u KS stoji prazno, da imamo balon cijena koje nisu realne, te nam je cilj da u tom segmentu uredimo tržište, da ‘otključamo’ te nekretnine, spustimo malo njihovu cijenu, ali i da motiviramo i angažujemo vlasnike stanova i poslovnih prostora da ih stave u promet kroz rentanje. Veći broj stanova i poslovnih prostora na tržištu doveo bi do pada cijena najma,“ rekao je Uk.

Porez na prazne nekretnine nije vruća tema samo u BiH. U tri austrijske pokrajine, Salzburgu, Štajerskoj i Tirolu, ovaj porez je na snazi od prošle godine, dok glavni grad Beč najavljuje njegovo uvođenje početkom 2025. godine. Iako su cijene nekretnina u Austriji pale, mnogi stanovi u Beču i dalje su prazni, što je navelo zvaničnike da istraže utjecaj praznih nekretnina na tržište stanova.

 Slične mjere razmatra i Hrvatska, gdje novi nacionalni plan stambene politike uključuje i oporezivanje praznih stanova. Cilj je natjerati vlasnike da ih iznajme i tako ohlade usijano tržište nekretnina.

U BiH nema preciznih podataka o broju praznih nekretnina, ali ranija istraživanja su pokazala da ih je oko 60.000. Nedostatak centralizovanog popisa otežava donošenje tačnih zaključaka.

Povezani članci