Јednoglasno, uz određene izmjene, usvojenu Deklaraciju, koju je potpisao predsjednik Udruženja Vitomir Popović, inače blizak Miloradu Dodiku, prenosimo u cijelosti:
-Udruženje pravnika Republike Srpske izražava ozbiljnu zabrinutost povodom novonastale krize u funkcionisanju pravnog sistema Republike Srpske i Bosne i Hercegovine zasnovanog na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Udruženje pravnika posebno izražava ozbiljnu zabrinutost ponašanjem Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je, suprotno samom Ustavu čiji je čuvar i garant i Dejtonskom mirovnom sporazumu kao osnovu za njegovo postojanje sadržanom u Aneksu 4, donio čitav niz odluka koje, ne samo krše ovaj Ustav, nego ruše njenu uspostavljenu unutrašnju strukturu utemeljenoj na dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda, s ciljem stvaranja unitarne Bosne i Hercegovine.
Nije primjereno, a ni na temelju Ustava i drugih pravnih standarda postojanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH kojima je ovaj mandat istekao već nakon prvog izbora, a uz čiju su pomoć sudije uglavnom iz reda bošnjačkog naroda, preglasavale sudije iz reda srpskog, a ponekad i reda hrvatskog naroda, prilikom donošenja brojnih odluka zasnovanih na grubom kršenju Ustava BiH i Ustava Republike Srpske.
To su brojne odluke o poljoprivrednom i šumskom zemljištu, ali i čitav niz drugih odluka proisteklih iz tzv. apelacione jurisdikcije u kojima se ovaj sud stavio iznad odluka Vrhovnog i Ustavnog suda Republike Srpske, čije odluke su konačne. Izmjena Pravila ovog suda bez učešća sudija iz Republike Srpske i stvaranje uslova za njegov daljnji rad po ovom osnovu izaziva ozbiljnu zabrinutost i precedent u domaćem ali i međunarodnopravnom poretku i dovodi u pitanje legalitet i legitimitet donesenih odluka. Postupajući na ovaj način Ustavni sud BiH se od „čuvara Ustava“, kao najviša sudska instanca, pretvorio u organ zakonodavne, a često i organ izvršne vlasti zasnovane na principu preuređenja dejstonske Bosne i Hercegovine u cilju stvaranja unitarne države u obliku bivše Republike BiH.
Nažalost i Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine koji svoj osnov postojanja ne crpe u Ustavu BiH, nego su dio tzv. nametnutih odluka pojedinih Visokih predstavnika, su se stavili u strukturu tzv. međunarodne zajednice i pojedinih ambasada sa ciljem izmjene uspostavljene unutrašnje strukture utemeljene na Ustavu BiH.
Udruženje pravnika Republike Srpske najoštrije osuđuje odluku Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a kasnije i ponašanje Suda Bosne i Hercegovine, da se protiv predsjednika Republike Srpske gospodina Milorada Dodika pokrene i vodi krivični postupak radi nepoštovanja tzv. krivičnog zakona koga je nametnuo gospodin Kristijan Šmit. Gospodin Kristijan Šmit nema legalitet ni legitimitet da se u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma, predstavlja kao Visoki predstavnik niti da nameće zakone i mijenja unutrašnju strukturu Bosne i Hercegovine zasnovanu na Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Budući da ovaj tzv. Visoki predstavnik nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija za nastavak mandata ove dejtonske institucije, on time nije ni legalan ni legitiman i sve odluke koje je donosio ili će donositi, su ništavne i ne mogu proizvoditi nikakvo pravno dejstvo jer svoj osnov ne crpe iz legaliteta i legitimiteta koji predstavljaju osnove principa svakog pravnog poretka. On nije dio unutrašnje strukture institucija i organa, a time pravnog niti javnog poretka dejtonske Bosne i Hercegovine kao što to podjednako nisu ni ambasadori pojedinih zemalja koji sebe smatraju predstavnicima međunarodne zajednice. Nijedan pojedinac, ma šta on mislio o sebi, ne može biti iznad Ustava Republike Srpske i Bosne i Hercegovine i ne može supstituisati nadležnost njenih organa i institucija.
Vrijeme vođenja kolonijalne i osvajačke politike od nekih stranih ambasada, čije su države u istoriji srpskog naroda i Republike Srpske, uvijek bile na suprotnoj strani je prošlo i ta vrsta neokolonijalne politike nije u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija i poštovanjem odluka njenih najviših organa u skladu sa međunarodnim pravnim poretkom i odavno je ostalo iza nas i svih drugih civilizovanih naroda i predstavlja najgrublji oblik kršenja prava i sloboda suverenih država i njenih naroda.
Podlijeganje pritiscima tzv. Visokog predstavnika i stranih ambasada je do sada u tridesetogodišnjoj istoriji Bosne i Hercegovine, samo ugrožavalo a sada na najviši način ugrožava opstanak i budućnost ove dejtonske tvorevine, i u skladu sa Paktom o ekonomskim, socijalnim i kulturnim i drugim najvišim dokumentima Ujedinjenih nacija daje pravo narodima a prije svega i srpskom narodu i Republici Srpskoj na samoopredjeljenje i izbor sopstvenog puta u budućnost.
Republika Srpska, srpski narod i njene institucije treba da sve odluke bez obzira odakle i sa koje strane dolazile a koje nisu u skladu sa njenim ustavom i Dejtonskim sporazumom odbaci i ne pridaju im nikakv značaj.
Јedinstvo srpskog naroda je kao i mnogo puta do sada predstavlja imperativ bez koga nije moguće očuvati opstanak Republike Srpske i njenih institucija i sve druge eventualne partijske i druge razmirice bi trebalo rješavati nakon završetka do sada najvećeg udara tzv. Visokog predstavnika i međunarodne zajednice oličenog u ličnosti Kristijana Šmita, američke ambasade i drugih, čije vođenje politike predstavlja grubo miješanje u unutrašnje stvari dejtonske Bosne i Hercegovine članice organizacije Ujedinjenih nacija.
Udruženje pravnika Republike Srpske će kao i do sada sve svoje raspoložive resurse i potencijale staviti u funkciju zaštite i opstanka Republike Srpske, svih njenih institucija, predsjednika Republike, Narodne skupštine, Vlade i svih drugih organa i organizacija, uvijek polazeći od vokacije prava i funkcije prava u uređenju društvenih odnosa, navodi se u deklaraciji.