Da nije nakon nekoliko tisuća godina na jugu Hercegovine oživjelo maslinarstvo, za naselje Broćanac u neumskoj općini jedva bi se znalo. Međutim, kada su se masline počele saditi od gore Žabe u neumskom zaleđu, pa, kažu, čak i do Konjica, otkrilo se kako postoji naselje u kojem se masline uzgajaju oduvijek, piše Večernji list BiH.
Dobre vijesti
Uoči početka kampanje berbe maslina u Hercegovini, koja obično počinje od 10. do 15. listopada, iz Broćanca stižu vijesti o dobrom urodu maslina. To je malo neobično u odnosu na ono što se vidi uz prometnice u zapadnoj Hercegovini, pa i dolini Neretve. Maslinari s tih područja ističu kako će urod biti značajno manji nego prošle godine.
No, u Broćancu se grane povijaju od uroda.
Rodile su i stare i mlade masline. Posebice su zanimljive te stare masline, u Broćancu obično kažu kako su starije od stotinu godina, međutim, dojam je, po izgledu debala i kore, da bi one mogle "pamtiti" i nekoliko stoljeća. U svakom slučaju, bilo bi dobro utvrditi koliko su stare masline na području Broćanca i susjednih Praovice i Prapratnice, gdje postoje stare masline.
Masline svake godine dobro rode, a vlasnici tih maslinika već su pripremili stajsko gnojivo za prehranu nakon berbe maslina. Posebna je stara uljara, inače u vlasništvu obitelji Josipa Matića Lole.
Uz masline, sve mediteransko voće u Broćancu rodilo. Što više, šipci i žižule. Takva dekoracija od šipaka pred kućama u Broćancu ne viđa se često. Što se pak žižule tiče, podsjeća na datulju, a podrijetlom je iz istočne Azije, pa je zovu i kineskom crvenom datuljom. Uz navedene, Broćanac još obiluje bademima i smokvama, u polju ima i vinograda…
Opožarena stabla
Kad je o maslinama riječ, treba podsjetiti da su u velikom požaru koncem prošlog ljeta maslinari pretrpjeli velike štete. Procjene su da je tada opožareno oko 4000 stabala. Maslinari, koji uglavnom žive u Neumu, a u rodnom Broćancu uzgajaju masline, većim su dijelom obnovili stradale maslinike ili su tamo gdje pomlađivanje nije moguće posadili nove.