Pred zgradu Federalne vlade ovog četvrtka će logoraši. Poručuju, dugo su čekali na vlasti da donesu zakon koji će im dati pravni status i osigurati prava. Imaju samo dva zahtjeva: donošenje federalnog zakona o logorašima i reguliranje troškova pravobranilaštva, što je zahtjev koji se odnosi na teritorij cijele Bosne i Hercegovine.
Uprkos brojnim pokušajima da stupe u kontakt s nadležnima, odgovor do sada nikad nisu dobili. Hoće li sutra - 5 do 12?
Za logoraše koji godinama čekaju odgovor onih u čijim je rukama vlast, već je odavno 5 do 12. U državi bezakonja žive godinama - bez prava, bez statusa. Traže osnovno, slovo na papiru koje će im garantovati osnovna građanska prava.
“Nije zahtjev u nekim ogromnim parama, logoraši su fleksibilni, ali u zdravstvenoj zaštiti, u pravu na pomoć drugih osoba, u rehabilitaciji, povlasticama kod zapošljavanja, stambenog rješavanja, zdravstvenoj i psihološkoj zaštiti i, na kraju krajeva, sam status. Da se kaže bili su logoraši, bilo ih je 200.000, oni su zaslužili, oni su se trudili i dan danas se trude i danas imaju rezultate”, navodi Seid Omerović, predsjednik Udruženja logoraša BiH.
No, njihovi zahtjevi za Federalnu vladu i resorne ministre su samo pozadinski šum koji biraju da ne čuju.
“Što se tiče zadnje konstrukcije Vlade i premijera, poslali smo preko 20 dopisa i verbalnih zahtjeva putem telefona za sastanak da rješavamo ova pitanja. Međutim, to je samo potvrda da i ta interresorna grupa, koja je formirana, neozbiljna jer ispred Saveza logoraša BiH niko nije odabran”, ističe Omerović.
Interresorna radna grupa koju je imenovala sadašnja vlada korak je unazad u odnosu na ono što su logoraši postigli, navode, u dogovoru s prethodnim sazivom. Radna grupa je tada trebala brojati deset članova iz deset kantona, od toga je bilo imenovano devet. A sada, priča spala na tri slova, nedovoljna i nezainteresovana.
“Interresorna radna grupa sastavljena od samo tri osobe - iz Federalnog ministarstva pravde, Ministarstva boraca i invalida i Ministarstva za rad i socijalnu politiku - sastala se samo dva puta i to drugi put već je bila nekompletna. Znači da nisu ozbiljno shvatili svoj zadatak, iako je Savez logoraša poslao dokument koji može biti realni prednacrt tog zakona koji treba da razmotre”, naglasio je Omerović.
Pored zakona koji traže na federalnom nivou, uvreda za logoraše je i naplata troškova pravobranilaštva. Preko polovine logoraša čiji su zahtjevi odbijeni dobilo je rješenja koja ih obavezuju da plate sudski postupak. Taj iznos izuziman im je iz plata i penzija, a dijelu njih je popisivana i imovina radi procjene i prodaje da bi se sudski troškovi namirili. A zabrinjava i praksa da su troškovi naplaćivani članovima porodice u slučaju smrti logoraša koji je izgubio spor.
“To je dno dna ljudskog postojanjaI Brojni nisu preživjeli logore, da se sada ispostavljaju neki računi”, ističe Omerović.
Logorašima računi, ali ne i prava. I tako godinama - bez prava, bez konkretnog djelovanja i bez odgovora na njihove upite. Na upit do ovog trenutka iz Vlade odgovor nismo dobili ni mi. Iako, logoraši osnovna prava ne bi ni trebali tražiti. Ovo je samo dokaz da je sistem još jednom, ko zna koji put, zakazao.