Društvo

PLJUSKA SCHMIDTU IZ HRVATSKE: Ustavni sud ukinuo Zakon o izbornim jedinicama, svi birači moraju biti ravnopravni

Ustavni sud Republike Hrvatske ukinuo je Zakon o izbornim jedinicama i Saboru odredio rok da do 1. listopada da uskladi taj Zakon s Ustavom.

Za ukidanje Zakona je od 12 prisutnih ustavnih sudaca glasalo njih 11, a jedan je bio protiv i on će napisati izdvojeno mišljenje.

Uz njega je još šestero sudaca najavilo podupiruća izdvojena mišljenja u kojima će se osvrnuti na neke od dijelova obrazloženja odluke koju su podržali.

Na ovaj potez Ustavni se sud odlučio samoinicijativno (bez da je itko zatražio ocjenu ustavnosti Zakona o izbornim jedinicama), ili točnije na inicijativu ustavnog suca Gorana Selanca, nakon što je Sabor gotovo 13 godina ignorirao upozorenje Ustavnog suda dano 2010.

Još 2010. Ustavni je sud u posebnom izvješću pozvao Sabor da izborne jedinice uskladi sa zakonskom obvezom koja nalaže da se broj birača po izbornim jedinicama ne smije razlikovati više od pet posto, a ta granica je probijena već na parlamentarnim izborima 2007., na kojima je HDZ osvojio vlast, a bivši HDZ-ov premijer Sanader po drugi put zaredom postao premijer.

Ovaj put Ustavni sud se odlučio za radikalniju mjeru, i ukinuo Zakon o izbornim jedinicama, i time Saboru oduzeo mogućnost da ignorira upozorenja o nezakonitosti izbornih jedinica odnosno o narušavanju načela jednake vrijednosti biračkoga glasa na parlamentarnim izborima.

Ova je odluka posebno važna i kada je situacija u BiH u pitanju. Podsjetimo, visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo je izmjene Izbornog zakona u BiH I na taj način jedan dio birača doveo u povlašten položaj.

Na dan općih izbora u BiH (nedjelja, 2.10) visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo je odluke o izmjeni Izbornog zakona BiH i ustava FBiH koji je donio promjene u skladu sa očekivanjima HDZ-a.

Odlukom visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta povećan je broj delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, dok je „ostalim" omogućeno da budu zastupljeni u federalnom Domu naroda. Izmjene su nazvane „Paket funkcionalnosti", a njima se, prema prvim tumačenjima, ukida mogućnost da dvije trećine delegata u jednom etničkom klubu mogu svaku odluku proglasiti pitanjem od vitalnog nacionalnog interesa.

„Dom naroda sastoji se od osamdeset delegata, i to po dvadeset tri delegata iz reda svakog od konstitutivnih naroda i jedanaest delegata iz reda Ostalih", piše u amandmanu koji je nametnut na Ustav Federacije BiH odlukom visokog predstavnika. Ovom odlukom nije prekršen princip da svaki kanton daje po jednog Bošnjaka, Srbina i Hrvata, ali će se sada ova stavka odnositi i na „ostale". Klub „ostalih" povećava se na 11, i svaki kanton će biti u mogućnosti delegirati jednog delegata iz ovog kluba, što do sad nije bio slučaj.

Povezani članci