Društvo

OBMANE IZ ELEKTROPRIVREDE BIH: Skuplja struja uz diskriminaciju, prenizak prag "zelene tarife"

Struja skuplja, ali po blokovima i različitim tarifama. Aniliziramo: ko će i koliko plaćati? Na potezu je Federalna regulatorna komisija, prije nego li građani na računima dobiju nove obračune potrošnje. Mišljenja podijeljena. S jedne strane, opravdavaju uvođenje novih tarifa, a s druge strane, struka upozorava da je poskupljenje neminovno, ali i prema ponuđenom modelu, diskriminatorno. Moguće je i odlučivanje o ustavnosti ove odluke.

Dugo razmatrane blok tarife za obračun potrošnje električne energije Javno preduzeće Elektroprivreda BiH uputila je na razmatranje FERK-u. Prvi čovjek Elektroprivrede tvrdi - neće doći do linearnog poskupljenja nego će kroz blok tarife oni koji budu više trošili više i plaćati.

„U blok tarifama za 60 posto građana ne bi trebalo da dođe ni do kakvog povećanja cijene električne energije, a svega nekih tri posto su veliki potrošači. 430.000 domaćinstava ne bi ulazilo u višu kategoriju“, kazao je Sanel Buljubašić, v.d. direktora JP Elektroprivreda BiH.

Prijedlog podrazumijeva tri tarife. Prva „zelena“ je ona u kojoj je potrošnja do 268 kWh mjesečno i trošak prvih 268 kw obračunavat će se po aktuelnom cjenovniku. Trošak od 268 do 1.000 obračunavat će se po cijeni za „plavu“ tarifu, što se prema podacima Elektroprivrede odnosi na oko 37 posto kupaca. Potrošači koji prelaze 1.000 kWh mjesečno obračunavat će se po „crvenoj“ tarifi. Struka smatra - granica potrošnje za prvu kategoriju, odnosno stvarne potrošače, nije realna te da bi trebala iznositi približno 400 kw.

„Ogroman je broj domaćinstava s potrošnjom 0 kilovat sati tokom 11 mjeseci u godini. Taj prosjek od 268 kilovatsati je nerealno nizak jer su uzete silne nule kilovatsati od 11 mjeseci kad dijaspore ili tih vlasnika objekata nema uopšte u Bosni i Hercegovini“, objašnjava Amer Jerlagić, stručnjak za energetiku i bivši direktor JP Elektroprivreda BiH.
Brojni su razlozi uvođenje blok tarifa - smanjena proizvodnja uglja u rudnicima koncerna za oko 50 posto u odnosu na potrebnih 5,5 miliona tona, loš finansijski rezultat u prethodnoj godini i gubitak više od 142 miliona maraka, kao i privremeno zatvaranje zeničkih ugljenokopa.

„Da su kojim slučajem imali tu količinu uglja na raspolaganju i imali pune depoe, odnosno spremnost pogona, imali bi dovoljno energije za domaće potrebe i za izvoz“, dodaje Jerlagić.

„Prije svega, bilo je potrebno da Elektroprivreda uradi restrukturiranje vlastitog poslovanja, odnosno, poslovnog modela i to je najveća kritika i nas zastupnika i javnosti - zašto ne počistite svoje dvorište prije nego predložite mjeru koja znači povećajne cijena uglavnom za sve potrošače“, kaže Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.

Planom poslovanja Elektroprivrede u periodu 2024-2026. predviđeno je poskupljenje struje i povećanje prihoda do 10 posto. Vlada Federacije BiH i resorno ministarstvo, očigledno, saglasni su sa planom.

„Jednostavno se radi o metodama uštede energije za naredni period. Ako se vratimo i na problem koji se tiče proizvodnje uglja – koji direktno utječe na nivo proizvodnje, onda je opravdano da Elektroprivreda u svom planu može staviti i jednu takvu aktivnost“, istakao je Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH (SDP).

Elektriprivreda, činjenica je, ima mogućnost uspostavljanja različitih cijena u odnosu na količinu potrošene električne energije. No, struka, također, smatra da je prevashodno trebao biti izrađen ekonomsko-socijalni karton potrošača te da je ovaj način uvođenja tarifnog modela za obračun potrošnje diskriminatoran. Upozoravaju na sličan scenarij kao u RS-u, gdje je Ustavni sud krajem februara utvrdio da odluke o novim tarifama nisu u skladu s ustavom i zakonom.

„To nije luksuzno dobro da možete kazati: neću ili hoću koristiti električnu energiju u zavisnosti od komfora i luksuza. Električna energija je nužnost i potreba svakog domaćinstva bez obzira kolika bude cijena, vjerovatno ćete trošiti isto, vjerovatno će ta sijalica u hodniku biti upaljena i s novom tarifom i bez nje, ali ćete biti diskriminisani u odnosu na vikendice, prazne kuće, stanove“, naglašava Čavalić.

Prema upućenom prijedlogu primjena novog tarifnog modela trebala bi teći od 10. juna ove godine. Odluka Regulatorne komisije za energiju u Federaciji na prijedlog Elektroprivrede, koji je odobren od Upravnog i Nadzornog odbora preduzeća, trebala bi biti poznata u roku od 60 dana. 

Povezani članci