Društvo

MLADI DIGLI GLAS: Iz Kawi snažna poruka protiv nasilja

U Sarajevu je u „Kawi“ održana radionica „Osnažite ih – čak i jedno je previše“, čiji je cilj bio razgovarati o nasilju nad ženama, čuti lična iskustva i pokušati pronaći mehanizme većeg stepena zaštite žena od nasilja.

Radionica se sastojala od priča žena koje su preživjele rodno zasnovano nasilje, statistika o situaciji u Bosni i Hercegovini u vezi ove problematike, kao i od interaktivnih dijelova radionice pri kojima su učesnici imati priliku kreirati unikatno umjetničko djelo u koje će moći inkorporirati svoja osobna iskustva ako žele. Ova umjetnička djela, u formi kolaža, poezije, slika i crteža će biti sastavljena u jedan pamflet koji će se moći koristiti u aktivističkim kampanjama od strane feminističkih organizacija u BiH.

Učesnike radionice su najviše zainteresovale ispovijesti žena koje su preživjele neku vrstu nasilja. Ispovijesti su bile isprintane i postavljene na raznim lokacijama unutar Kawa objekta i služile su kao svojevrstan vodič kroz cijeli događaj. Također, učesnici su imali priliku pogledati krug „moći i kontrole“ koji objašnjava razne postupke i oblike ponašanja kroz koje dolazi do nasilja nad ženama, kao i da ostave svoj komentar u dijelu kruga za koji oni smatraju da je najviše zastupljen u našem društvu. „Osnažite ih“ tim je počašćen što su se radionici pridružili i aktivisti iz Fondacije CURE, koji se zalažu za jednakost spolova i rodova i druge pozitivne društvene promjene u društvu.

Radionicu je inicirala grupa mladih ljudi, u okviru Humanity in Action BiH Fellowshipa, s ciljem osnaživanja žena i prepoznavanja problema s kojim se one suočavaju u današnjem društvu.

Ono što je mlade podstaklo da naprave ovakvav događaj su sve češći slučajevi rodno zasnovanog nasilja, prije svega nasilja nad ženama, kojima svjedočimo u BiH. U prethodnom periodu, naše društvo je bilo šokirano brutalnim ubistvima žena, koje je u nekim slučajevima bilo prenošeno putem live servisa socijalnih medija. Prema podacima OSCE Misije u Bosni i Hercegovini, svaka druga žena se suočila s nekom vrstom nasilja od 15-te godine života.

Ovi mladi ljudi su na vlastitu inicijativu pokrenuli projekat o podizanju svijesti o nasilju nad ženama i potpuno mijenjaju narativ u društvu, te daju svoj doprinos za poboljšanje prava i položaja žena u Bosni i Hercegovini. Ovo je prilika da bh. javnost bolje upozna značaj ove tematike. Zbog toga vas molimo da kreirate novinarsku priču kako bismo zajedno poslali poruku da nasilje nad ženama mora biti zaustavljeno.

Povezani članci