Društvo

SUKOB POLICIJE I GRAĐANA U LIVNU: Bitka za pitku vodu mještana Tušnice završila povredama nekoliko protestanata

U odbrani prava na pitku vodu nekoliko mještana livanjskog sela Tušnica povrijeđeno je u sukobu s policijom. Šest puta u tri godine su mještani sela pod Tušnicom morali mirnim prosvjedima štiti svoje izvore od „investitora“ koji su pod pratnjom policije prijetili hapšenjima i moćnicima.

Više od 200 mještana livanjskih naselja potpisalo je peticiju kojom se protive dodjeli koncesije za crpljenje podzemnih voda za industrijske svrhe. Danas su neki od tih mještana bili izloženi naguravanju s policijom, uhićenjima ali i ozljedama. Iako je vlada Livanjskog kantona dodjelu koncesije stavila kao prioritet, građani se protive, traže javne rasprave i obustavu postupka navodeći kako će to uništiti izvore pitke vode.

SDP-ov kantonalni zastupnik Jugoslav Brdar je zatražio hitnu sjednicu Skupštine da bikako kaže saznao istinu jer dobija proturječne informacije putem društvenih mreža i loših informativnih portala. Za dnevni red je predložio:

1. Podnošenje informacije o tijeku pokušaja investitora da uđu u rajon dodijeljene im koncesije i reakcije udruge građana,

2. Informacija o nepotrebnoj ili opravdanoj prekomjernoj uporabi sile od strane policijskih službenika,

3. Podnošenje informacije od strane nadležnog Ministarstva koje je izdalo koncesiju o načinu dodjele ili zanavljanja iste koje će uključivati sve relevantne činjenice i datume,

4. Donošenje zaključaka i inicijative za pretresanje svih koncesijskih ugovora i procesa u tijeku,

5. Ostale informacije koje mogu pridonijeti izlasku iz ove situacije.

Kako su objavili iz Udruge građana „Turani“, deset godina je prošlo od kad je Vlada Livanjskog kantona dala koncesiju na Poljanama ispod Tušnice za eksploataciju 5 litara u sekundi vode. 

Tada je probušena bušotina ispod Tušnice duboku 18 metara širine 90 milimetara. Izvor kojim se napaja selo Tušnica vodom je tada, po kazivanju mještana, znatno oslabio. Rok za početak eksploatacije po koncesijskom ugovoru je bio 36 mjeseci ili se ugovor automatski raskida. ''Četiri godine su prošle od kad je Vlada nezakonito blagoslovila preprodaju iste te koncesije koncesionaru kojem je 2015. godine tadašnja vlada na čelu sa sadašnjim ministrom financija dala koncesiju za solarni park na kojem se u idućih sedam godina nije uložila ni jedna marka'', navode mještani.

Premijer Livanjskog kantona Ivan Vukadin nije tu i vraća se tek u ponedeljak, a Ljudski.ba saznaje da iza protesta stoji bivši HDZ -ov ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva koji je danas član HRS-a. Iako je HDZ izgubio vlast u ovom kantonu još uvijek su aktivni ljudi koje su oni instalirali na pozicije pa se tako isposlovalo i da se poništena saglasnost na koncesiju obnovi.

Prije godinu i tri mjeseca stručno povjerenstvo sadašnje Vlade je izradilo izvještaj na 24 stranice detaljno opisujući sve nezakonitosti oko dodjele i preprodaje ove koncesije. Mještani su bili u pravu i bez razloga im se prijetilo uz asistenciju policije. ''Prije četiri mjeseca moćnici zapovijedaju ovoj vladi da promjene stav. Unatoč protivljenju vlastitog povjerenstva čiji su izvještaj prihvatili prije godinu dana, donose odluku i daju mig neupućenoj ministrici Dijani Puzigaća da potpiše novi aneks na Ugovor koji je istekao prije sedam godina'', stoji u reagiranju mještana. 

Ugrožena izvorišta Koncesijska lokacija je u neposrednoj blizini izvorišta Pašinac i Vrtli te potoka Mandek na lokalitetu Krivići. Predajući peticiju građani su tvrdili kako se ”nelegalno izvode radovi pripreme terena, bušenje terena, krčenje trase za pristupne putove i sl. bez dobivenih lokacijskih, građevnih, ekoloških, vodoprivrednih dozvola i suglasnosti, rasprave sa lokalnom zajednicom, dakle samoinicijativno i protivno pravilima struke kao i bez suglasnosti ili odobrenja vlasnika nekretnina” .

”Skrećemo pozornost da strahujemo od gubitka jedinog pristupa pitkoj vodi s izvora Pašinac i Vrtli koje koristimo kao vodu za piće, te uništavanje potoka Mandek, okoliša i lokalne infrastrukture”, objavili su građani na što nitko nije reagirao.

Kad je u pitanju javna rasprava navedeno je kako resorno ministarstvo nije, a trebalo je, na raspravu pored tijela lokalne samouprave, onoga tko vrši eksploataciju i javna poduzeća. To ministarstvo nije učinilo.

Kaos oko javne rasprave

Uz to, javna rasprava je zakazana u zgradi Općine Livno, a održana u zgradi kantonalne Vlade dok zapisnik o javnoj raspravi sadrži brojne nedostatke – nema vremenskih termina o početku i završetku rasprave, na zapisniku je pogrešan datum i u njemu je navedeno da se radi o interesu Livna i kantona iako to nitko od nadležnih nije potvrdio.

Između ostalog, navode se i druge brojne manjkavosti u koncesijskom postupku od neodgovarajućih karata do količine vode koja se crpi.

'Investitori po prvi put u 10 godina dolaze među mještane zovu policiju i prijete. Policija ovih dana obavlja informativne razgovore, najavljuje hapšenja, oduzimanje lovačkog oružja, izolira nepodobne pojedince sve u cilju da omogući bušenje rupe dubine 400 metara tik uz vodocrpilište na lokalitetu „Krivića vrtli“ kilometar daleko od lokacije Poljane na kojoj je originalno izdana koncesija. Ako presuše naši izvori kako mislite da će vode biti u Mandeku iz kojeg Podhum crpi vodu!? Još jednom ćemo skupiti potpise i obratiti se institucijama sa pobrojanim kršenjima zakona koja ste vi iz Vlade usvojili u svome izvješću tražeći zaštitu svojih osnovnih prava. U međuvremenu moćnici, pripremite marice, jer se mi takvih nismo bojali ni kad su vaši udbaški mentori sijali strah istim metodama kao što to i vi danas činite!'', stoji u objavi spomenute udruge. - Pročitajte više na: 

Povezani članci