Društvo

DRŽAVA PLAĆA GRIJEH ZLOČINCA: Žena silovana u ratu čeka isplatu i izvinjenje

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine pripremilo je odluku prema kojoj bi iz tekuće rezerve državnog budžeta trebalo biti isplaćeno 30.000 KM jednoj od žrtava silovanja u BiH.

O ovoj odluci uskoro bi se trebalo izjasniti Vijeće ministara BiH. Bit će ovo prva isplaćena odšteta iz budžeta institucija BiH  jednoj od žrtava silovanja u BiH za koje je ranije Amnesty international objavio da ih u našoj zemlji živi oko 20.000.

„Sredstva za provođenje ove Odluke obezbjeđuju se iz tekuće budžetske rezerve institucija Bosne i Hercegovine za 2024.godinu za potrebe Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, a doznačit će se na ekonomsku šifru 614200 (grantovi pojedincima) u iznosu od 30.000,00 KM.

Visina sredstava iz člana 1. ove Odluke utvrđena je presudama Suda Bosne i Hercegovine broj:S11KO172213 14 Kri od 29.6.2015.godine i broj:S11K017213 15 Krž od 24.11.2015.godine”, stoji, između ostalog, u Odluci MLJPI BiH.

Da bi se očuvao status zaštićene svjedokinje, ovoj žrtvi silovanja će novac biti doznačen posredstvom jedne od međunarodnih organizacija u BiH koje brinu o žrtvama torture.

Iza ove odluke stoji dugogodišnja borba jedne žrtve koju je, kako je utvrdio Sud BiH 2015. godine, tokom 1993. u Vogošći silovao Slavko Savić, tadašnji pripadnik tzv. Vojske Republike Srpske (RS).

Sud BiH je prije skoro devet godina osudio Savića na osam godina zatvorske kazne i obavezao ga da isplati žrtvi 15.340 eura u roku od 90 dana.

Do isplate u tom roku nije došlo, jer presuđeni zločinac na sebi nije imao nikakvu imovinu.

Nakon što je žrtva iscrpila sve raspoložive domaće pravne lijekove, odlučila se 2017. godine žaliti Komitetu UN-a protiv torture. 

Taj komitet je još 2019. godine donio odluku s kojom je obavezao državu BiH da žrtvi, inače zaštićenoj svjedokinji pred Sudom BiH pod pseudonimom „Gospođa A“, dodijeli brzu, pravičnu i adekvatnu naknadu, besplatnu zdravstvenu i psihološku njegu i da ona dobije javno, službeno izvinjenje.

Danas, skoro pet godina nakon te odluke, BiH je konačno načinila prvi značajniji korak da se suoči s njenim ispunjenjem i to kao dijelom međunarodnih obaveza naše zemlje koje proizilaze iz Evropske konvencije o naknadi štete žrtvama zločina čija je BiH potpisnica, jer BiH nema državni zakon za podršku žrtvama rata, među kojima su i oni koji su preživjeli  seksualno nasilje.

Do ovog poteza Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice dolazi nekoliko dana nakon što su međunarodni zvaničnici u BiH i to  Bojana Urumova, šefica Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu, Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije (EU) u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH, Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH i Ingrid MacDonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH, u zajedničkoj kolumni pozvali vlasti u BiH između ostalog i da osiguraju hitnu i provedbu Odluke UN Komiteta protiv torture iz 2019. godine, koja uključuje naknadu štete i javno izvinjenje te uspostavljanje djelotvornog mehanizma dodjele odštete na državnom nivou za sve žrtve ratnih zločina.

Povezani članci