U BiH bi uskoro trebalo da stigne softver za tehnološka unapređenja izbornog procesa u BiH. Ovo je potvrđeno iz kancelarije EU u Sarajevu.Kako je pojasnio Ferdinand Kenig, portparol kancelarije, EU pruža podršku Centralnoj izbornoj komisiji BiH kroz pilot-projekat za identifikaciju birača otiskom prstiju, kao i kroz siguran softver za prenos izbrojanih glasova i povezanih informacija direktno sa biračkog mjesta u CIK.
"Implementacija pilot-projekta je u toku. Izvođači će uskoro isporučiti softver, što će CIK-u omogućiti njegovu primjenu za predstojeće izbore", rekao je on.
Napomene radi, i Ambasada SAD i USAID spremni su takođe da u odvojenom projektu pomognu tehničko unapređenje izbornog procesa, što je nedavno potvrdio i Suad Arnautović, predsjednik CIK-a, koji je rekao da su predstavnici i EU i SAD kontaktirali CIK i interesovali se kako mogu pomoći da se pojača povjerenje javnosti u izborni proces.
SAD su, kako je rekao, spremne da kroz USAID omoguće nabavku skenera autentifikacije birača i na taj način pomognu da se spriječe "bugarski vozovi", lažni glasači i slične manipulacije.
Dodao je da bi oprema, koju je nabavila EU, mogla "pokriti" 165 biračkih mjesta u deset opština, što bi bilo dovoljno da se sprovede pilot-projekat.
I CIK čeka da stigne obećani softver, kako bi se moglo krenuti u narednu fazu projekta.
Važno je napomenuti da ovaj projekat predviđa da se i dalje glasački listići broje ručno, kao i do sada, ali da se istovremeno propuste kroz skener.
Na taj način bi se postigla dvostruka provjera, jer će rezultati praktično biti prebrojavani dva puta. Time bi se izbili aduti iz ruku onih političara koji su svoje argumente da ne podrže tehničke izmjene temeljili sumnjom u manipulaciju softverom.