Vlasnike propale firme za trgovanje kriptovalutama BitLucky Luku Burazera i Eugena Travalju policija je uhapsila i odvela na kriminalističko istraživanje, objavljeno je sinoć u medijima.
Navodno su uhapšeni u Rijeci, po nalogu riječkog Općinskog državnog odvjetništva, a sumnjiči ih se za prevaru ulagača u vrijednosti više desetina miliona eura. Ulagači tvrtke za trgovanje kriptovalutama BitLucky krajem augusta su upozorili da je taj slučaj mjesecima bez pomaka, ističući da je riječ o najvećoj kriptoprevari na ovim prostorima.
Policijska uprava primorsko-goranska na upit Hine nije mogla potvrditi da su Burazer i Travalja uhićeni.
Ranije se pisalo kako je BitLucky navodno oštetio oko hiljadu investitora za desetke miliona eura u kriptovalutama. Direktor Luka Burazer je firmom uspješno upravljao do sredine maja. Tada je klijente putem maila izvijestio da je nizom loših odluka tvrtku doveo u krizno stanje. Iako je rekao kako će biti dostupan na mobitel, od tada mu se izgubio svaki trag.
Burazer je 2017. godine osnovao firmu koja je bila zadužena za razmjenu kriptovaluta na centraliziranim mjenjačnicama. Klijentima je obećao poslovnu praksu u kojoj se ulaže 20% iznosa koji se može izgubiti, dok se ostatak nalazi na cold e-walletima te je osiguran od gubitka.
Burazer je nakon objave o lošem stanju firme isključio telefon, nije odgovarao na njihove e-mailove te je obrisao i sve profile na društvenim mrežama. Račun firme je očišćen te se trenutno nalazi u blokadi. Pojavile su se i glasine kako je cijela priča zapravo bila tzv. Ponzijeva shema te da Burazer uopće nije ulagao novac u trgovanje kriptovalutama, nego je ulaganjem jednog klijenta isplaćivao dobit ranijim klijentima.
Veliki broj ulagača podnio je krivičnu prijavu, a njihovi odvjetnici poslali su više desetaka podnesaka i požurnica. Iz Policijske uprave primorsko-goranske kazali su da raspolažu određenim saznanjima i potvrdili da su im se građani obratili za pomoć te da je u toku kriminalističko istraživanje. Predali su prijavu i DORH-u. Iz DORH-a su saopštilii kako nisu u mogućnosti davati informacije o slučaju za vrijeme provođenja istrage i drugih radnji.
Klijenti i dalje nemaju nikakvih saznanja o cijelom slučaju. Hiljade su ih izgubile velike uloge. U igri je bilo klijenata koji su uložili 500 hiljada eura. Cijela priča direktora Burazera, kažu, bila je pomno osmišljena te zbog toga nisu posumnjali na Ponzijevu shemu. No smatraju kako se uopće ne radi o tome, nego o jednoj od najvećih prevara na ovim područjima.