BH Telecom
Društvo

BH. KOMPANIJA NASTAVLJA RASTI: Investicija od 300 miliona KM

Kompanija “Nova Alumina” iz Zvornika pravi veliki iskorak ka održivoj budućnosti. Planirana izgradnja energane na alternativna goriva, dominantno komunalni otpad, omogućava prelazak sa uglja na savremeniji i održiviji izvor energije, čime se smanjuje negativni uticaj na životnu sredinu i osigurava stabilnija proizvodnja.

U menadžmentu kompanije kažu da broj energana ovog tipa u svijetu značajno raste, što potvrđuje globalni trend prelaska na održive energetske izvore.

Kao jedan od vodećih izvoznika, “Nova Alumina” najveći dio svojih proizvoda plasira na tržište Evropske unije, gdje su zahtjevi za smanjenje emisija štetnih gasova i održivu proizvodnju izuzetno visoki.

Kako bi kompanija ostala konkurentna i pritom nastavila uspješno poslovanje, neophodno je, smatraju u menadžmentu kompanije, da energetski izvor fabrike bude usklađen sa savremenim standardima zaštite životne sredine.

– Da bi kompanija osigurala energetsku stabilnost i ispunila visoke ekološke standarde pokrećemo projektovanje i izgradnju novog energetskog postrojenja. To je investicija vrijedna više od 150 miliona eura – kaže Zoran Stevanović, direktor “Nove Alumine”, dodajući da će projekat biti realizovan sa kineskom kompanijom koja je gradila Termoelektranu u Stanarima kod Doboja.

Stevanović kaže da je grupa inženjera „Nove Alumine“, zajedno sa većinskim vlasnikom fabrike, nedavno bila u posjeti jednoj takvoj energani u Kini.

– Impresije su fantastične, emisije štetnih gasova su i ispod propisanih normi Evropske unije, to znači da je prečišćavanje dovedeno na najviši nivo efikasnosti. Iz tog razloga, mi kao odgovorni ljudi prema sredini u kojoj živimo, pristupićemo ovih dana izradi projektne dokumentacije, idejno rješenje je već pri kraju – navodi Stevanović.

Kako objašnjavaju u menadžmentu “Nove Alumine”, energana na alternativna goriva donosi višestruke koristi.

– Izgradnjom nove energane dobijamo stabilno poslovanje. Prije svega, bićemo konkurentni izvoznici u zemljama Evropske unije, što, naravno, garantuje opstanak fabrike i očuvanje svih radnih mjesta u cijelom poslovnom sistemu – ističe Stevanović, naglašavajući da je riječ više od 1.500 zaposlenih u poslovnoj grupaciji “Nova Alumina”, “Boksit” iz Milića i firmi H&P d.o.o. Zvornik, ključnom poslovnom partneru u transportu proizvoda fabrike do svakog kupca.

Kad je u pitanju ovaj kapitalni projekat, Stevanović očekuje podršku šire društvene zajednice.

– S obzirom da značajno smanjujemo emisiju štetnih gasova u atmosferu, očekujemo podršku Vlade Republike Srpske, njenog resornog ministarstva, kao i podršku naših sugrađana. Takođe, očekujemo podršku komunalnih preduzeća širom Republike Srpske i spremni smo da pripremimo ugovore sa svima koji skupljaju komunalni otpad na prostorima cijele BiH – navodi Stevanović.

Podsjećamo, kompanija “Nova Alumina” trenutno koristi energanu na ugalj, što dugoročno nije održivo ni sa ekološkog, a ni sa ekonomskog aspekta.

Izgradnjom nove energane na alternativna goriva, smanjuje se emisija štetnih gasova, čime se direktno doprinosi zaštiti životne sredine i poboljšanju kvaliteta vazduha. Pored toga, smanjuje se potreba za deponijama, čime se smanjuje i zauzimanje velikih površina zemljišta, jer će se otpad koristiti kao energetski resurs umjesto da se gomila na zemljištu.

Uz to, prelaskom na održivu energiju, doprinosi se razvoju svijesti o pravilnom upravljanju otpadom, jer će se na ovaj način podsticati selektivno odlaganje otpada već na nivou domaćinstava, što je važan korak ka odgovornijem upravljanju resursima.

I naposljetku, što je takođe od posebne važnosti, izgradnjom energane na alternativna goriva obezbjeđuje se dugoročna sigurnost radnih mjesta, jer stabilan energetski sistem, znači sigurnu i neprekidnu proizvodnju.

Ovo nije samo korak ka ekološki prihvatljivoj proizvodnji, ovo je investicija u budućnost naše regije, očuvanje radnih mjesta i doprinos odgovornijem korišćenju resursa.

– Činićemo sve da nova energana bude energana budućnosti – naglašava Stevanović, pojašnjavajući da će emisije štetnih gasova biti značajno smanjene zahvaljujući savremenim tehnologijama prečišćavanja.

Nova tehnologija biće u skladu sa najnovijim evropskim standardima zaštite životne sredine, a podaci o emisijama biće uvijek javno dostupni svim građanima i nadležnim organima, kako bi se osigurala potpunu transparentnost.

Zahvaljujući primjeni savremenih tehnologija, očekuju značajno smanjenje emisija CO₂, što bi moglo umanjiti ili eliminisati obavezu kupovine CO₂ kupona.

Direktor “Nove Alumine” kaže da će kompanija u ovoj godini raditi i na projektu prerade crvenog mulja, otpadnog materijala koji se odlaže iz proizvodnog procesa u deponiju brane.

– Na tome ćemo raditi sa renomirana dva svjetska instituta. To je nešto što je budućnost, jer bez toga teško ćemo ići naprijed – objašnjava Stevanović.

Ističe da su kupci i tržište vrlo zahtjevni. Hoće, kako kaže, čak i da vide od koga kupujemo struju, da li je ona porijeklom sa termoelektrana koje koriste ugalj i zagađuju sredinu, odnosno atmosferu.

Istovremeno, kompanija “Nova Alumina” ulaže i u solarne elektrane, čime dodatno jača svoju posvećnost smanjenju emisija i korišćenju obnovljivih izvora energije.

– Sa ciljem zelene energetske tranzicije “Nova Alumina” je pristupila izgradnji solarnih elektrana, planirano je ukupno 20 MW instalisane snage solarnih elektrana. Na krovovima objekata u krugu kompanije, u probnom radu, se već nalazi 3 MW instalisane snage solarne elektrane. Plan je da se do juna 2025. godine u probni rad uvede dodatnih 3 MW instalisane snage solarne elektrane, koja će takođe biti postavljena na krovovima fabričkih objekata. U toku su pripremni radovi zemljišta na koje će se instalirati solarna elektrana u fabričkom krugu. Proizvedena električna energija, koja će se dobiti iz solarnih elektrana, planirana je isključivo za vlastite potrebe kompanije “Nova Alumina” – zaključuje Stevanović.

Povezani članci