Održana je još jedna sjednica Operativnog Sekretarijata Bošnjačkog/Bosanskog Narodnog Vijeća. Tvrde da je za dolazak na Svečano zasjedanje već je prijavljeno 180 domaćih i inozemnih delegacija, kao i uvaženih gostiju, vladinih i nevladinih organizacija i pojedinaca iz cijelog svijeta.
- Ovo će biti jedinstven događaj, ali i organizacijski i sigurnosni izazov za nas. No, spremni smo kao dobri domaćini sa iskrenim namjerama i snažnom željom dočekati naše goste i obezbijediti kontinuirani rad Vijeća u stalnom zasjedanju do i nakon ovog događaja. Članovi Vijeća pozivaju akademsku zajednicu da se aktivno uključi u pripremu Nacionalnog plana i programa, Deklaracije i ostalih dokumenata koji će biti objavljeni na svečanom zasjedanju, istaknuto je tokom sjednice.
Tokom sastanka članovi Vijeća još jednom su se ogradili od neutemeljenih i neopravdanih dezinformacija određenih portala da iza Vijeća stoji bilo koja politička ili vjerska organizacija ili pojedinac.
- Naši uvaženi akademici, profesori, doktori su pozvani da se kao savjetodavci ili aktivni sudionici u ovom izuzetno važnom projektu angažiraju shodno svojim zdravstvenim ili profesionalnim mogućnostima, istaknuto je.
U BNV smatraju kako se u novijoj historiji Bosne država branila vjerom i tradicijom, a sada se vjera i tradicija moraju braniti državom!
U tom pogledu smatraju da se mora razjasniti sve nedoumice oko bosanske nacije nastale tumačenjima pripadnosti Bošnjaka i Bosanaca.
- S obzirom na činjenicu da je termin Bošnjak kao etnička kategorija već 30 godina prihvaćen ne treba zagovarati njegovu promjenu, ali treba insistirati na tome da je Bosanac sinonim za Bošnjak što i jeste kao što su sinonimi kruh i hljeb, mineralna ili kisela voda, pasulj ili grah i ne znače različite pojmove već različite nazive za isti pojam s tim što Bošnjak i Bosanac imaju i korijensku sličnost. Iako je i Bošnjanin sinonim ovaj naziv je historijski iščezao ali Bošnjak i Bosanac nisu. Vjersko ili bilo koje drugo opredjeljenje za ovim nema nikakve veze. Biti Bošnjak tj. Bosanac ne znači prevashodno biti Musliman, Pravoslavac, Katolik ili ateista!-stav je BNV-a.
Vjeruju da za jedan broj Srba i Hrvata može biti prihvatljivo prihvatanje stava da Bošnjak/Bosanac ne mora podrazumjevati da se radi o muslimanima. posebnu šažnju BNV želi posvetiti dijaspori.
Dijaspora je imala veliki udio u reafirmaciji identiteta Bošnjaka/Bosanaca. Važnost dijaspore u očuvanju bošnjačkog identiteta vidljiva je i u bližoj, ali i daljoj prošlosti. Takve primjere nalazimo od seoba “običnih” ljudi koji su u migracijama u druge zemlje, od 19. stoljeća do danas, (o)čuvali spomen na svoje ime Bosanac tj. Bošnjak, jezik bosanski i običaje, bilo da je riječ o porodicama, džematima ili udruženjima, pa sve do poduzetnika, intelektualaca i kulturnih radnika, smatraju u BNV.
Članovi Vijeća su informirani da u ponedjeljak 23.10.2023. godine sa radom započinje Novinska agencija i web portal BNA, koja će po ugledu na svjetske agencije na Bosanskom i drugim jezicima svojim neovisnim novinskim, audio i vizuelnim sadržajima promovirati pozitivne ideje i projekte, a počesto biti i kritičar negativnih trendova i pojava u društvu.