Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković je odlučio detaljno obrazložiti zašto su stranke trojke na državnom nivou odlučile da u vlast uđu sa SNSD-om Milorada Dodika, a ne sa opozticijom iz RS-a predvođenom SDS-om i PDP-om.
Njegovo poduže iscrpno obrazloženje objavljujemo u cijelosti.
- Razlog za ulazak u vlast sa Dodikom je čista politička pragma i politička realnost.
Nikakve simpatije i nikakav “drugačiji Dodik” (nikad to nismo rekli, samo je predsjednik najveće opozicione stranke javno rekao da očekujemo drugačijeg).
Ja nisam očekivao drugačijeg, očekivao sam istina hrabrijeg. Ne razumijem one koji i dalje tvrde da je trebalo praviti vlast sa opozicijom koja nema kapacitet da zajedno usvajamo zakone i budžete jer u Domu naroda nema potrebne dvije ruke.
Bez SNSD-a nijedan zakon, budžet i još neke važne odluke ne mogu biti usvojene.
Izgledalo je na početku da Dodik ima potrebnu hrabrost da idemo u važne procese.
Brzo smo potvrdili Vijeće ministara, usvojili najveći budžet u istoriji BiH, riješili mnogo manjih problema koji su čekali dugo, bio je korektan kad smo vraćali pozicije kojim je trgovala prethodna vlast, četvrtog ministra u VM, balans u agencijama.
Koncept je bio da se rješavaju problemi oko kojih se možemo složiti, a tako će vremenom doći na red i teže teme.
Na ruku nam ide i novi odnos EU prema proširenju, planovi da se mnogo ozbiljnije podrže zemlje Zapadnog Balkana.
Sve zajedno dobilo je dodatni smisao i zaista nam je veoma blizu proces koji bi trebao popraviti uslove života svim građanima BiH.
Veće plate, bolje obrazovanje, kvalitetnije zdravstvo i socijalna zaštita i još mnogo dobrog na svakom pedlju Bosne i Hercegovine.
Zna Dodik, a zna i većina političara u BiH da EU priprema veliki paket podrške, govori se o milijardama eura grantovskih, fondovskih i kreditnih sredstava za projekte i procese.
Ovaj prostor u EU vide idealnim za selidbu velikih EU kompanija sa istoka, a to je velika šansa za kreiranje novih radnih mjesta.
Pripremaju se i odluke koje će omogućiti lakši pristup zajedničkom tržištu EU, prenosi Oslobođenje.
Privrednici iz BiH znaju šta bi to značilo i koliko bi pomoglo razvoju ekonomije, a sigurno bi privuklo i nove investitore.