Vaše priče

IZVORNI DEJTON I DODIK: Šta u Sarajevu ne znaju, ili neće da pričaju

‘Bosna i Hercegovina će morati da se vrati na dejtonsko podešavanje i mi samo hoćemo ono što je Republici Srpskoj dato tim Međunarodnim mirovnim sporazumom i ono što piše u Ustavu BiH, ništa drugo nećemo’ napisao je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

Piše: SUAD ĐOZIĆ, ReSTART BiH

Glavni problem(i) Dodiku (Vučiću, SANU-u) je DRŽAVNA IMOVINA, a od skora i IZBORNI ZAKONI koje je Visoki predstavnik u BiH nametnuo, zato što Dodik deset godina opstruira (u Domu naroda, grobaru svih zakona, a tu privilegiju mu je ranije obezbjeđivala SDA, a u ‘trojci’, bivši član Dodikove stranke, sada SDP-a, V. Mijatović) donošenje tih zakona za poštene i fer izbore u Bosni i Hercegovini.

A kako stoji u izvornom dejtonskom Ustavu:

USTAV BIH, Aneks 4,

Članak I: Bosna i Hercegovina

1. KONTINUITET. Republika Bosna i Hercegovina, čije će službeno ime od sada biti "Bosna i Hercegovina", NASTAVLJA svoje pravno postojanje sukladno međunarodnom pravu kao država, uz prilagodbu njezina unutrašnjega ustroja prema ovdje sadržanim odredbama te unutra njezinih međunarodno priznatih granica.

2. Demokratska načela. Bosna i Hercegovina demokratska je država koja funkcionira na načelima pravne države te ima slobodne i demokratske izbore.

Članak VI: Ustavni sud

Sastav. Ustavni sud Bosne i Hercegovine ima devet članova.

a.) Četiri člana odabire Zastupnički dom Federacije, a dva člana Narodna skupština Republike Srpske. Preostala tri člana odabire predsjednik Europskoga suda za ljudska prava nakon konzultacija s Predsjedništvom.

A sada ono najvažnije!

Zbog čega su u USTAV-u BIH u Aneksu 4, Članku I, članu 1 naglašeni termini ‘NASTAVLJA’ i ‘KONTINUITET’ onoga što je ranije precizirao Ustav RBiH?

Sigurno i zbog Odluke Narodne skupštine Republike Srpske srpskog naroda u Bosni i Hercegovini objavljene u Službenom glasniku srpskog naroda u BiH br. 3/92, koja je donesena na sjednici održanoj 12. Maja 1992 godine (vidi sliku), gdje se još i tada vidjela namjera

Ta Odluka nam govori mnogo, a pošto niko drugi iz ‘političkog Sarajeva’ ne želi (ili ne zna) o tome da govori, navest ću samo neke važne detalje:

- Rat je planiran kako bi etničkim čišćenjem pojedini dijelovi Bosne i Hercegovine promjenili strukturu stanovništva, odnosno dominacija jedne etničke skupine bi prešla u dominaciju druge (Srebrenica, Bratunac, Vlasenica, Višegrad, Foča, Rogatica, Zvornik…), čime je stvorena teritorija Republike Srpske. Time su na toj teritoriji također zauzeti svi resursi, za koje Dodik sada tvrdi da izvorno pripadaju Republici Srpskoj i da čine njenu izvornu imovinu.

- Plan je uključivao i vremensku distance mira, nakon koje bi se krenulo u završnu fazu legalizacije (prenosa titulara državne imovine na entitete i kantone) okupirane državne zemlje. Jedini garanti da se to ne desi su Ustavni sud i Visoki predstavnik, zbog toga vlasti u entitetu RS na čelu s Dodikom najviše i udaraju na one koji im to ne dozvoljavaju.

Visoki predstavnik Christian Schmidt je na sjednici u New Yorku u SAD istakao da su počeli procesi prenosa nadležnosti sa BiH na entitet RS, te da oni mogu biti zaustavljeni uz pomoć međunarodne zajednice.

"Vodeća stranka u RS, SNSD, uporno traži miran raspad države, i u tom smjeru usvajaju legislativu", rekao je Schmit. Poručio je da fraza "izvorni Dejton", koja se često koristi u Republici Srpskoj, u stvari znači nepoštovanje Dejtonskog sporazuma i Ustava.

"Vlasti u RS žele de fakto secesiju, preuzimanjem državnih nadležnosti. Najavljeni potezi potkopavaju suverenitet BiH, a ja kao visoki predstavnik, želim da očuvam suverenitet i teritorijalni integritet države", naglasio je visoki predstavnik.

Ako bi prilikom donošenja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u, ovaj dokument bio uključen, mislim da niti jedna država svijeta ne bi bila protiv usvajanja iste.

Jednako tako, prilikom donošenja novog modernog Ustava BiH koji će biti u skladu sa Evropskim konvencijama za ljudska prava, ali i prilagođen šest presuda Evropskog suda za ljudska prava, ova Odluka treba biti svjedok jednog groznog perioda u historiji naše države. Koji kao takav mora da ostane samo u historiji.

Povezani članci