Utjecajni britanski tabloid The sun objavio je opširnu reportažu u Neumu i Hercegovini, ističući kako je ovaj bosanskohercegovački gradić na obali jedanako lijep kao i susjedna mjesta u Hrvatskoj, s tom razlikom što je upola jeftiniji.
-Upijte sunce uz dalmatinsku obalu upola jeftinije nego u Hrvatskoj – prelaskom na malo poznati dio bosanskohercegovačke obale, tako svoju reportažu o Neumu počinje utjecajni britanski časopis. Sa svojim tirkiznim morem, borovom šumom i krovovima od terakote, dalmatinska je obala na glasu kao prelijepa, priznaje autorica teksta Laura Sanders. Ali, dodaje, dok mnoštvo turista hrli u Hrvatsku zbog ovog krajolika, mogli biste uživati u njemu za manje ako umjesto toga odete u bosanskohercegovački grad na moru – Neum.
Ovo utočište zadire u Hrvatsku između Dubrovnika i Splita, pojašanja autorica članka, podsjećajući na davnu 1699. godine kada je grad-država Dubrovnik, prestravljena napadom Mlečana, dala maleni komad zemlje Osmanskom Carstvu kako bi sebi stvorili tampon protiv Venecije.
To znači, primjećuje, da Bosna i Hercegovina sada ima najmanju obalu na svijetu, nakon Monaka, sa samo 12 milja.
The Sun pojašnjava da se Neum nalazi između Dubrovnika i Splita s dnevnim temperaturama u rseptembru od 25 stepeni, a jedina velika razlika između Neuma i ostatka hrvatske obale su cijene.
Duplo jeftinije nego u Hrvatskoj
-Ovog septembra u Bosni i Hercegovini dvokrevetna soba u hotelu u prosjeku košta 62 funte po noćenju, prema podacima operatera Kayak. Usporedbe radi, parovi bi noć uz obalu u Hrvatskoj mogli platiti 140 funti. Čak i u najvećem i najefektnijem hotelu u Neumu, Grand Hotelu Neum, produženi vikend ovog mjeseca počinje od £49 po noćenju. To uključuje doručak, pristup spa centru, četiri bazena i privatnu plažu. Hrana i piće također su puno jeftiniji. Platili biste sitniš od pet funti za nekoliko lokalnih piva, a možete pronaći domaća, mediteranska i internacionalna jela po vrlo povoljnim cijenama.
Pravo veselje za publiku su čevapi. Mještani se šale da je to razlog zašto KFC ovdje nikada nije zaživio, piše autorica reportaže u The Sunu, pojašnjavajući o kakvom se jelu radi.
-Ovaj jednostavan, ali zasitan obrok sastoji se od malih mesnih ćevapa s roštilja i kriški sirovog luka punjenih u topli pita kruh, kako naziva lepinju. Opet, teško biste potrošili 5 funti na ovu omiljenu namirnicu, primjećuje.
Napominje kako je Neum malo drugačiji u odnosu na uhodana turistička mjesta u susjednoj Hrvatskoj i Crnoj Gori.
-To je uglavnom primorsko odmaralište, ne nudi mnogo kulture, a dijelovi grada su nerazvijeni. Ali svake godine sve je bolja turistička ponuda. Neum ima nekoliko šljunčanih plaža. U ponudi su razni vodeni sportovi i izleti brodom, opet jeftiniji nego u Hrvatskoj. Za brzi odmor duž dalmatinske obale, nećete pronaći bolju vrijednost za novac, zaključuje britanski tabloid.
Autorica reportaže posjetila je i unutrašnjost Hercegovine- Mostar, Blagaj i vodopad Kravicu.
-Ostale glavne znamenitosti uključuju Kajtazovu otomansku kuću, Muzej žrtava rata i genocida i Stari bazar, gdje možete zgrabiti kuglicu svježeg sladoleda za manje od funte dok kupujete suvenire. Zatim se parkirajte u baru i gledajte kako hrabri mladići skaču s 24 metra visokog Starog mosta, opisuje svoj boravak u Mostaru novinarka The Suna Laura Sanders, koja je posjetila i Blagaj i vodopad Kravice.
-Na periferiji Mostara nalazi se naselje Blagaj, poznato po Derviškoj kući sagrađenoj u litici, uz izvor rijeke Bune. Divite se pogledu s obale ili unajmite kanu i vozite se do izvora unutar špilje. Nešto manje od sat vremena odatle su slapovi Kravice, odgovor zemlje na slapove Niagare u Americi, piše novinara The Suna.
Autorica teksta piše kako postoji mnogo lokalnih turističkih tvrtki kod kojih možete rezervirati u zadnji čas da vidite ove znamenitosti. A ako volite vino, postoje ture i za to, u okolnim mostarskim vinogradima.
-Ali ne morate ići daleko za fantastičan krajolik. U Neumu, vidikovac pruža pogled na veličanstveni zaljev. Postoji i nekoliko planinarskih ruta — ako se možete odvojiti od ležaljke. Na kraju britanskim turistima opisuje kako najjednostavnije stići u Neum: -Doletite do Dubrovnika, a zatim do Neuma treba oko sat vremena vožnje autobusom, zaključuje svoju reportažu o Neumu i Hercegovini The Sun./HMS/