Čarima Istre teško se može odoljeti. Prekrasan krajolik, čisto more, i obilje pozitivne energije dovoljan su razlog za obilazak toga kraja.
I zbilja, u Istri skupa žive i rade ljudi svih nacionalnosti. Trojezične table na hrvatskom, slovenskom i talijanskom jeziku dočekat će goste još na ulasku u Rijeku, a nakon što prođete kroz Tunel Učka, započinje posebna priča.
Istrijani, ponosni na svoju antifašitičku prošlost, gotovo u svakom mjestu imaju ulicu Josipa Broza Tita i spomenike herojima NOB-a, te se i po tome razlikuju od ostatka Hrvatske i izvrstan su primjer kako funkcionira uređen sustav temeljen na istinskim ljudskim vrijednostima. Sve je ovdje pod konac, zna se red, a o tome svjedoči i naša priča iz Pule. Naime, utvrda Verudela, u kojoj je smještej Aquarium Pula, dio je austro-ugarskog obrambenog sustava grada Pule, koji predstavlja vrhunac europske fortifikacijske arhitekture 19. stoljeća.
Akvarij je u privatnom vlasništvu biologinje i znanstvenice dr. sc. Milene Mičić, koja je tvrtku osnovala 2000. godine. Od sasvim malenog obiteljskog poduzeća, Aquarium Pula je prerastao u tvrtku koja danas zapošljava više od 30 djelatnika i kao takav nezaobilazno je mjesto domaćih i stranih turista. Nacionalno je prepoznat kao edukativno i znanstveno središte uvršteno u sam vrh turističkih atrakcija grada Pule.
Godine 2006. otvoren je Centar za oporavak morskih kornjača u prostorima Aquariuma Pula, tada jedini rescue centar na istočnoj obali Jadrana, a do sada je spasio na stotine kornjača.
Deset godina kasnije, Milena Mičić proglašena je poduzetnicom godine. Prošle godine započeto je proširenje akvarijskog postava u pomoćnom objektu - bateriji San Giovanni, utvrdi koja se nalazi stotinu metara niže od glavne zgrade. Nekada zapuštena vojna utvrda pretvorena je u pravi tropski raj, u kojem se odnedavno nalazi tropski postav prepun egzotičnih vrsta, među kojima su raže, morski psi, pirane...
U povodu Svjetskog dana morskih kornjača koji se obilježava 16. lipnja, na pulskoj Verudeli u more je pušteno 6 glavatih želvi. Kornjače su u Aquarium Pula stigle iz cijelog Jadrana, i to zbog zaglavljenih udica, ozljeda peraja, pothranjenosti. Na Verudeli se nakon godinu dana kornjače zdrave i vitalne vraćaju svojem staništu.
Dvije su kornjače nedavno otplovile, a među njima je i kornjača Jerko M koji je nedavno pušten u more. Jerko je imao problema s plovnošću.
- Plutao je i nije mogao pravilno zaroniti, a vrlo se dobro i brzo oporavio, ima 3 kilograma i 3 godine, objasnila je Karin Spiech, voditeljica oporavilišta za divlje životinje u Aquariumu Pula.
- Kornjače su kolateralne žrtve ljudskih radnji, a mi smo tu da ih oporavimo, naglasila je Spiech.
U nastavku pogledajte ples morskih pasa koji je u pulskom akvariju snimio reporter portala Ljudski.ba.