Politika

SRPSKO ZBOGOM RUSIJI: Dačić pjeva po američkim notama

Strateško partnerstvo Srbije i SAD predstavljeno je kao interes Beograda, o čemu je javno govorio ministar Ivica Dačić. Nešto ranije, tu mogućnost pominjao je i ambasador Kristofer Hil, a sve u sjenci poboljšanja odnosa dvije zemlje. Ovakva saradnja trasira put ka "političkom razumjevanju" Vašingtona koje dugo nije viđeno prema Beogradu, dok jedan deo javnosti upravo izjave Dačića doživljava kao njegovo strateško prepozicioniranje. Njegovo i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ukratko, korist bi imali i Srbija, ali bi „pojas za spasavanje“ zbog bliskosti Moskvi mogao da dobije i jedan dio funkcionera.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je u srijdu da Srbija ima izražen interes da odnose sa SAD podigne na nivo strateškog partnerstva, čiji bi jedan od ključnih stubova bila privredna saradnja, kao motor daljeg osnaživanja ekonomskih i ukupnih veza dvije zemlje.

Dodao je da je ta saradnja rukovođena sve većim prilivom investicija američkih kompanija, rastućom trgovinskom razmjenom i roba i usluga, i tradicionalno značajnom finansijskom podrškom kroz razne programe razvojne pomoći, čija je vrijednost premašila milijardu dolara.

Ipak, javnosti je ključna poruka bila strateško partnerstvo, budući da iz Beograda dugo nisu stizale poruke da žele ovakav vid saradnje sa Vašingtonom. Istini za volju, i SAD je dugo vremena bojažljivo otvarala prostor da se prebrodi kriza i poprave narušeni odnosi dvije strane, koji datiraju još od 90-ih godina. O mogućnosti strateškog partnerstva dvije strane govorio je još u oktobru ambasador SAD Kristofer Hil.

Hil je bio prilično jasan – dogovor o strateškom partnerstvu dvije zemlje moguć je u budućnosti.

Poručio je da Vašington želi da radi sa Srbijom, te da pitanje Kosova treba riješiti u nekom obliku. I ova izjava Hila, koja je data u intervjuu za Glas Amerike, dodatno je „odškrinula vrata“ odnosima dvije zemlje, koji sudeći po izjavama visokih zvaničnika mogu da dovedu do visokog nivoa saradnje poput strateškog partnerstva.

Novinar i spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić kaže za Novu da već određeno vrijeme stižu signali da odnosi dvije zemlje treba da se postave na jedan viši nivo.

“Ideju strateškog partnerstva prvi je najavio američki ambasador Hil pre nekoliko nedelja. Očigledno je da je ta ideja dobro primljena u Beogradu, a to je istovremeno signal i da Beograd i Vašington žele da podignu na viši nivo. Do sada ti odnosi su bili politički i diplomatski na jednom niskom nivou”, priča Jakšić za Novu.

Sagovornik Nove napominje da se ova ideja uklapa u sve druge kompomente srpske diplomatije – intenzivniji povratak EU, kosovski dijalog gde su Amerikanci mnogo uključeniji nego ranije.

„Sve to potvrđuje da Vašington želi Srbiju kao partnera na Zapadnom Balkanu. To je sve dio velikih geostrateških pomjeranja izazvanih ratom u Ukrajini. Srbija već ima strateška partnerstva sa Rusijom i Kinom, stoga treba da zatvoriti taj trougao i napraviti partnerstvo i sa SAD. To je sve ukupno dokaz te neutralnosti koju propagiramo“, objašnjava spoljnopolitički analitičar.

Na pitanje šta Beogradu donosi pomenuto strateško partnerstvo, Jakšić tvrdi da korist može biti višestruka – od političke podrške za određene poteze, pa do ekonomskih podsticaja.

“To znači da možemo da računamo na veće razumjevanje i češću podršku prema nekim stavovima. Ekonomski, zemlja koja ima strateško partnerstvo sa SAD nesumnjivo je atraktivnija investitorima, nego ako samo partnerstvo sa SAD i Kinom. Nije to čin diplomatske dobre volje, već se to može konkretizovati kroz razne vrste saradnje”, dodaje Jakšić.

Budući da je otopljavanje odnosa SAD i Srbije ijpovezano i oko identičnih interesa oko formiranja ZSO, Jakšić napominje da će je Zajednica samo otvorila vrata za saradnju, ali da će i nakon potpisivanja sporazuma, ukolik se potpiše, saradnja biti nastavljena.

Sa druge strane, bivši diplomata i ambasador Srbije u SAD Nebojša Vujović nema sumnju da je Dačić planski izašao sa ovom izjavom oko strateškog partnerstva. Sagovornik Nove navodi da je još na marginama molitvenog doručka u Vašingtonu Dačić poručio specijalnom savjetniku Stejt departmenta Dereku Šoleu da može da računa na njegovu podršku.

„Ivica Dačić viđen je kao političar koji je više vezan za Rusiju, a ovim iskokom želi da skine taj teret sa leđa i da se prilagodi novom kursu što podrazumjeva približavanje SAD i Zapadu. Iza tog kursa stoji naravno Vučičeva politika, koji se naravno najviše pita. Dačič štiti svoja leđa od promjena koje su neizostavne i koje se događaja. Ivica Dačić je još na margnama u Vašingtonu govorio Šoleu da je on jedan od pokretača politike promjene od Rusije ka SAD. Ubjeđivao ih je da mogu da računaju na njegove ruke i noge, a glavu i imaju. To je i stvorilo trzavice u odnosima njega i Vučića“, ističe sagovornik Nove.

Kada je reč o samostalnijem nastupu Dačića, bivši diplomata naglašava da se i dalje politika ne vodi bez Vučića, ali da Dačić „priprema sebi teren“ pred promjene koje su neminovne.

„Čovjek koji se za sve pita je Vučić, ali ne treba zaboraviti da Dačić ima instinkt za samoodržavanje. On bi sve učinio da ostane na vlasti. Objektivno, trenutno ne može bez Vučića, ali pravi manevarski prostor da jednoga dana ustane, iskoči i kaže da je on bio za partnerstvo dvije strane. Njegova taktika može i da bude da nema sudbinu Slobodana Miloševića.  Dačić želi da zaštiti svoj imetak“, podvlači sagovornik Nove.

Povezani članci