BH Telecom
Politika

TRIFUNOVIĆ PODIGAO BURU: Izetbegović se vratio u igru

Najaktuelnije teme i događaje u sedmici iza nas za FTV je analizirao, komentirao i rezimirao novinar i urednik magazina Buka - Aleksandar Trifunović.

Na početku razgovora za Federalnu televiziju govorio je o tome kakvu Bosnu i Hercegovinu ostavlja bivši američki ambasador Michael Murphy, kazavši da je on bio nešto angažovaniji od ostalih, ali da suštinski ništa nije mogao promijeniti. Kaže da mi živimo jedno dosadno vrijeme i da se nama dešavaju iste stvari u nekim različitim vremenskim razmacima koje mi smatramo iz nekog razloga uzbudljivim, tako da odlazak jednog ambasadora jedne zemlje - nama predstavlja vijest.

„On nije mogao ništa promijeniti iz prostog razloga što mi ne želimo da se mijenjamo, a to što mi ne želimo da se mijenjamo je jedan od glavnih zadataka aktuelne politike, zadržati jedan status quo u kome se delegiraju teme i događaji koji nemaju nikakve veze sa životom. Isto tako ambasador neke strane zemlje u bilo kojoj drugoj zemlji osim u BiH - to je jedno dosadno zanimanje. Osim u zemljama hladnoratovskim kada su bili Rusija i Amerika pa su to neka zanimljiva dešavanja između ambasada“, kazao je, dodavši da u Bosni i Hercegovini ili u bilo kojoj evropskoj državi ambasador ne bi trebao da pobudi nikakvu pažnju.

To što je pobudilo ovoliku pažnju govori koliko smo mi u jednom očajnom stanju, koliko smo mi jedno očajno političko društvo, kazao je, i da mi sad moramo da se zabrinemo kakva će to biti Bosna Hercegovina, zato što je neki ambasador otišao.

„Pa bit će ista onakva kakva je bila i kad je on došao. Jedan status quo, jedna beskonačna privremenost i mi smo izabrali da budemo statisti u toj beskonačnoj privremenosti, u kojoj s vremena na vrijeme neko može da uzbruka ovu vodu“, kategoričan je Trifunović.

U nastavku se osvrnuo na druženje predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića s novinarima, istaknuvši da je 'zanimljivo da je organizovano i da se bavilo Murphyjem, onog trenutka kada je bivši američki ambasador odletio iz BiH'.

„Čović je jedan političar u jednoj beskonačnoj privremenosti, beskonačno obnaša vlast i ne namjerava da tu poziciju ispusti i zato se tako i ponaša. Tu se povremeno pojavi neko ko je, uslovno rečeno, jači, zato što sukob određeni sa američkom administracijom završava, to je Milorad Dodik dobro iskusio, velikim brojem sankcija, onemogućavanjem poslovanja i sl. I ma kako se činilo da Čović nema neke biznis navike, svakako ih ima i svakako bi mu takvo što naudilo, prije svega njegovom političkom ugledu i u komunikaciji sa Hrvatskom koja je članica EU“, rekao je za Rezime sedmice.

Objašnjava da Čović može izgubiti mnogo više u sukobu sa američkom administracijom nego Dodik.

„I on je očigledno priznao da se uplašio pritiska koji je došao iz američke ambasade, konkretno Murphyja, i pristao na neku vrstu kompromisa, kao da se sad vadi, a u stvari vrlo je opušten čim može da pije tu kafu s novinarima, jer jednostavno dešava se da on će biti u vlasti, bila Trojka, bila tu SDA. Slično nešto kao što je i Dodik“.

Račun bez krčmara

Govoreći o pokušaju prekompozicije vlasti, naglašava da se 'napravila neka euforija izbacivanjem SNSD-a - napravljen je račun bez krčmara, taj blokčić drži Dragan Čović'.

„Čovića očigledno nisu konsultovali kada je SNSD izbacivan, ma šta god to nama značilo. Mi i dalje vidimo da ministri SNSD-a drže press konferencije, da mogu da blokiraju rad Doma naroda, mogu da blokiraju šta god hoće. Čoviću i Dodiku je bitno da dobiju svoj dio plijena. Bosna i Hercegovina ih obojicu zanima taman toliko koliko mogu da uhljebe članove svoje partije, i da se neometano u svojim feudima bave politikom“, ocijenio je Trifunović.

Naglasio je da 'koalicija ne zavisi od dobrih namjera, nego od političke moći koju držite'.

„U Trojki ne postoji jedno kompletno jedinstvo. Vjerovatno je i na to Čović mislio - da ne želi više da eksperimentiše, želi da vidi ispred sebe jednu osobu, a ne tri osobe s kojima će razgovarati“.

Bakir Izetbegović se vratio u igru

Dodao je:

„Previše se pominje nešto Bakir Izetbegović, imam osjećaj da se vratio u igru, slušajući neke njegove izjave. Mislim da očekuje neku vrstu poziva i da su neki razgovori među njega i Dodika, njega i Čovića, Čovića i Dodika neprestano već obavljeni na tu temu“.

Osvrnuo se i na obilježavanje Sretenja u Banjoj Luci, poručivši da Milorad Dodik i Aleksandar Vučić nemaju nikakvu moć da izvrše bilo kakvu teritorijalnu prekompoziciju. Između ostalog, kazao je da priča o državnosti koju oni promovišu najviše štete može nanijeti samim Srbima.

„Nisam siguran da su toga svjesni, ali pošto obojicu zanima isključivo ovaj politički trenutak i da zadrže neki paket neograničene moći što je duže moguće, ne vjerujem da idu tako suptilno. Da idu tako suptilno nikad se ne bi na Sretenjski ustav susreli. Njegova namjera je bila da ograniči apsolutnu vlast“, pojasnio je.

Osvrćući se na studentske proteste u Srbiji, istakao je da Vučić 'igra na mišiće, vrijeme je na njegovoj strani'.

„Pokušava malim ustupcima da na neki način otupi oštricu protesta, ali ono što ja vidim danas, to je jedna ogromna energija, nezaustavljiva, i mislim da Dodik i Vučić, taj njihov odnos ma koliko blizak izgledao pred kamerama i u tim susretima koji odgovaraju obojici, jednom i drugom odgovara da se slikaju zajedno, ali iza kulisa oni imaju latentni sukob, to govori da je Aleksandar Vučić imao druge favorite u političkom životu Republike Srpske, podcijenio je tu Dodika, oni nisu baš mogli da ostvare neki rezultat koji bi mu dao mnogo više političkog utjecaja, kao da mu ovaj nije dovoljan, a mislim da Dodik jedino od Vučića zazire u nekoj toj političkoj sceni Srbije i regije. Mislim da je Vučić taj koji trguje s tim utjecajem na Dodika i kad razgovara s predstavnicima međunarodne zajednice. Jako im je bitno da obojica ostanu na vlasti“, istakao je.

Na kraju, govorio je o USAID-u.

„Bilo bi korektno da se prestane sa spekulacijama i da se saopšti jer ja vidim neko slavljenje na svim stranama, čak i nekih kolega novinara, kao da su te pare isključivo išle za podršku nezavisnim medijima, nevladinim organizacijama ili slično, što je nonsens. Ovo da nije Trump uradio, ja mislim da bi američka agencija otišla kao što su mnoge agencije otišle. A to što ministar financija govori, da postoje neki novci koji su ušli u BiH, a da samo ministarstvo koje on predstavlja ne zna trag tog novca, to govori više o tom ministarstvu nego o USAID-u. Trump je samo najavio ono što će se dešavati sa svim drugim zemljama. Ovo što je Amerika sad uradila, uradit će i evropski donatori, kojih je još vrlo malo ostalo u BiH. Prioritet evropskih zemalja je odbrana. BiH je predugo na toj međunarodnoj pomoći“, zaključio je za Rezime sedmice.

Povezani članci