Evropski tužitelji će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Europska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio bh. tim koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako dužnosnici BiH na bilo kojoj razini budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja.
Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regije, a onda je, nakon što je Bruxelles produžio rok, uspjela naknadno podnijeti listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Europska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno hoće li BiH uspjeti ući u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regiji koja svoj posao nije obavila na vrijeme. Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši.
Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz europskih kohezivnih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davatelji sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika europska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno utjecati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog europskog programa za našu regiju. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim dužnosnicima, novinarima spomenute tiskovine da nijedna zemlja regije neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog toleriranja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Ureda javnog europskog tužitelja (EPPO) i iz Ureda za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Ureda europskog javnog tužitelja je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu europskog novca. Ukoliko bi dužnosnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru europskih tužitelja.