Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine bio je u 2024. kolateralna šteta nerada Vijeća ministara BiH, a nema naznaka da će išta bolja biti i naredna godina.
Prvu sjednicu u godini na izmaku državni poslanici održali su 30. januara. Od tada pa do danas sastali su se još ukupno 14 puta. Redovnih sjednica održali su deset, s tim da je jedna od njih završena iz drugog pokušaja, a zasjedali su i četiri puta hitno. U prošloj godini zasjedali su 21 put. Održano je devet hitnih sjednica, te 12 redovnih, od kojih je jedna također završena iz drugog pokušaja.
Prethodni saziv Predstavničkog doma PSBiH u svojoj drugog godini mandata imao je bolji rezultat po broju održanih sjednica - ukupno 17. Dvanaest redovnih sjednica, od kojih je jedna od njih imala svoja dva nastavka. Hitno se zasjedalo pet puta.
- Mislim da je ovaj saziv Predstavničkog doma Parlamenta BiH bio kolateralna šteta nerada Vijeća ministara BiH, koje je pak bilo talac u rukama stranačkih šefova. Stranački prvaci su povlačili ministre kao lutke na koncu. Parlamentarci nisu ni mogli usvajati zakone, jer im ih niko nije ni isporučivao. Tako se zatvarao začarani krug političkog nadmudrivanja i nadgurivanja u Bosni i Hercegovini, ocjenjuje za naš list politička analitičarka Tanja Topić.
Državni poslanik Safet Kešo (SDA) o rezultatima rada Parlamenta u ovoj godini kaže da su oni skromni i da su u “dobroj mjeri uvjetovani činjenicom da Vijeće ministara ne radi ni 10 posto onim kapacitetom kojim bi trebalo da radi”.
- To znači da tamo nema dogovora, tamo nema produkcije ovih zakonskih projekata. Na kraju krajeva, vi ste vidjeli kakvi su mršavi rezultati bili i prethodne godine. Ove će oni biti još skromniji. Mi smo na parlamentima praktično i po četiri-pet puta imali, pa barem 50 posto, istih tačaka dnevnog reda. Mi smo to praktično prežvakavali po nekoliko puta.
Znači, rezultati su veoma skromni, mršavi. Oni su rezultat ogromnih nesuglasica između stranaka koje su na vlasti. Vrijeme onih benefita i konzumiranja onih dobrih i pozitivnih strana vlasti, a to znači podjele fotelja, uticaja i tako dalje, prošlo je. Sad dolazi vrijeme ozbiljnih zahtjeva, izazova, da se pišu prijedlozi zakona, da se držimo te evropske agende, da se držimo prioriteta koje je pred nas stavila Evropska komisija. Znači, sad kad dolazi vrijeme da se radi, pokazuje se koliko su u vladajućoj koaliciji zapravo potkapacitirani prvenstveno oni koji sjede u Vijeću ministara i koji bi trebali inicirati ove zakone, navodi Kešo.
Ni državni Dom naroda se ne može pohvaliti brojem održanih sjednica. Sa 13 zasjedanja u prošloj spao je na osam u ovoj godini, ne računajući nastavke sjednica.
- Oni su budni, njima ne treba buđenje, njih treba dobro prodrmati, stalno prozivati i opominjati da rade posao za koji su odlično plaćeni. Problem je što, osim pojedinih medija, niko ne vrši pritisak na njih da rade. Oni su se zavalili u udobne fotelje, voze se luksuznim automobilima i čekaju da im s neba padnu božiji darovi - dakle, da neko uradi njihov posao, dok oni završavaju svoje, ističe Topić.
Politički analitičar Adnan Huskić smatra da rad Parlamenta BiH ovisi najviše o tome kakva se dinamika generiše unutar vladajuće koalicije.
- Čitava priča o Evropi je, posebno poslije one dosta snažne aktivnosti do marta ove godine, onog momenta kada smo ušli u izborni proces, pa su onda bili evropski izbori i prestao je taj pritisak koji je dolazio iz Bruxellesa, izostala. I šef Delegacije EU je otišao odavde, a pristupanje Evropskoj uniji je, zapravo, primarni generator rada ili neke pozitivne dinamike u Parlamentu. I onda kao rezultat toga dobijamo ovo što imamo. Mislim da se naprosto najviše radi o tome, kaže Huskić.
Poslanik Nenad Grković (Lista za pravdu i red) ističe da je u ovoj godini usvojeno sedam zakona.
- To su mahom bile izmjene i dopune zakona. Dakle, nismo imali nekih prijedloga zakona od Savjeta ministara, a svi zakoni koji su dolazili od opozicije jako teško su prolazili. I ako prođu parlamentarnu proceduru, obično su bili zaustavljeni u Domu naroda, jer su u Domu naroda SNSD i HDZ uvijek imali većinu i mogli da blokiraju svaki zakon koji njima nije odgovarao, podvlači Grković.
Nada se da će naredna godina biti produktivnija, ali...
- S obzirom na to u kakvoj se situaciji nalazimo i koje su nam političke partije trenutno u vlasti, ne vjerujem da će biti nekih većih promjena. Sigurno da će i sljedeća godina biti prilično neizvjesna što se tiče politike. Preostaje nam samo da se nadamo da će biti bolje, zaključuje Grković.