Politika

OSTAVKE ODMAH: Stevandić traži pomoć stranih sudija u ustavnom sudu BiH

kako se približava neustavni Dan RS-a predstavnici vlasti iz ovog entiteta ponovo su pokrenuli kampanju protiv Ustavnog suda BiH. Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović se poziva na legimitet ove institucije, a predsjednik  NSRS Nenad Stevandić je otišao korak dalje i pisao stranim sudijama.

U svom pismu Stevandić uputio je molbu stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH u kojem ih je pozvao da podnesu ostavke.

 I tim činom da pomognu reforme u BiH koje su potrebne na njenom putu ka EU - istakao je Stevandić na konferenciji za novinare.

Stevandić je istakao da BiH ne može da funkciniše preglasavanjem sudija u Ustavnom sudu.

Prema njegovim riječima, stav predstavnika Srpske je da Republika neće imenovati dvojicu sudija u krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija.

Nakon penzionisanja Zlatka Kneževića, od naredne godine u tom sudu neće biti nijednog sudije iz Srpske, dok je izbor drugog hrvatskog sudije stao u federalnom Parlamentu.

Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da legitimnost Ustavnog suda BiH prestaje penzionisanjem Zlatka Kneževića, jedinog preostalog sudije iz Republike Srpske, te navela da je taj proces započeo još ranije, izmjenom pravilnika bez saglasnosti i prisustva svih sudija.

- Umjesto da štite Ustav i ustavna rješenja, oni su nastojali da kreiraju nešto drugo zaobilazeći redovne procedure. To su radili kao izvršioci onih koji žele da unitarizuju i centralizuju BiH i da na BiH prebace one nadležnosti koje po Dejtonu i Ustavu nije dobila -  istakla je Cvijanovićeva.

Dodaje da Ustavni sud nema legitimitet i kredibilitet da bi njihove odluke bile ispoštovane. Kaže, da u svakoj normalnoj zemlji u okviru Ustavnog suda treba da rade i da odlučuju kredibilni ljudi, koji neće biti u vezi ili pod uticajem političkih partija, stranaca i domaćih krugova moći.

- Kada takvi ljudi, koji poštuju Ustav, budu donosili odluke, onda će se one i poštovati, ali u BiH toga nema. Nema tog kredibiliteta. Zbog toga imamo mnogo neizvršenih odluka. To nas dovodi do toga da se vidi koliko su neprincipijelni oni koji insistiraju na poštovanju odluka Ustavnog suda. Imate desetine odluka u Federaciji i na nivou kantona koje su neizvršene ili su djelimično izvršene - naglasila je Cvijanovićeva.

Ističe da se pažnja usmjerava uvijek na političke odluke Ustavnog suda BiH, kakva je bila i ona o Danu Republike, ali se zaboravlja da je upravo taj sud još 2006. godine rekao da visoki predstavnik može biti samo neko ko je prošao proceduru imenovanja u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

- Ovaj čovjek koji je sada u BiH prima platu visokog predstavnika i nije prošao tu proceduru. Meni zvuči mnogo smiješno kada taj čovjek poziva nas da poštujemo odluke Ustavnog suda, a taj isti sud je rekao da bi bio visoki predstavnik mora proći proceduru imenovanja kroz Savjet bezbjednosti.

Cvijanovićeva je dodala da uprkos svim osporavanjima, građani će slaviti 09. januar.

Povezani članci