Politika

DODIKOVCI PROMIJENILI PLOČU: Sada je i NATO poželjan partner

Ovih dana javnost je iznenađena izjavama predsjednika entiteta Rs Milorada Dodika da ta administrativna jedinica  nikad nije planirala secesiju što je apsolutna neistina budući da je Dodik više puta najavljivao samostalnost Rs. Izjava dolazi nakon posjete direktora CIA-e zapadanom Balkanu. Mnogi ovu izjavu tumače kao promjenu retorike, jer očito da Dodik i dalje zazire od američke vanjske politike.

Dodikovi saradnici i članovi vladajuće koalicije nisu se do danas oglašavali, a Dodikove izjave oštro su kritikovali pojedini predstavnici opozicije. Prvi komentar iz reda vlasti dao je premijer Rs Radovan Višković rekavši da su "i nekim drugim u BiH održane lekcije". Ova kratka posjeta bez puno zvaničnih informacija izgleda da je puno bitnija od brojnih posjeta evropskih i američkih zvaničnika u posljednje vrijeme. Mišljenje o posjeti šefa CIA-e dao je i, na upit novinara, zamjenika ministra odbrane Bosne i Hercegovine  Aleksandra Goganovića (SNSD) budući da američka administracija blisko sarađuje sa tim ministarstvom.

Posjeta direktora CIA-e, Williama Burnsa i pomoćnika generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku Borisa Rugea Sarajevu i Beogradu daje do znanja da je zapadni Balkan i dalje u sferi interesa svjetskih sila i da SAD imaju svoje interese na ovom području, izjavio je Goganović na pitanje BUKE da prokomentariše posjetu direktora CIA-e i pomoćnika generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku, Sarajevu i Beogradu.

"Posjeta direktora CIA-e potvrdila je raniji zvanični stav SAD-a a to je poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i multietničkog karaktera BiH. Poštovanjem Dejtona, podrazumijeva se da američka administracija podržava i postojanje Rs u okvirima dejtonske BiH, što je ohrabrujuća poruka za srpski narod, ali i bitna poruka svima koji sanjaju ukidanje Rs", rekao je Goganović.

Dok Dodik često kritikuje američku administraciju odnosno ambasadora SAD-a Michaela Murphyja, Goganović poziva na saradnju.

 "Apsolutno trebamo graditi dobre odnose sa svim partnerima na svjetskoj političkoj sceni, uključujući saradnju sa NATO savezom, ali prvenstveno saradnju sa našim susjedima jer su ti odnosi garant mira i stabilnosti na Balkanu a to doprinosi i sigurnosti u čitavoj Evropi", dodaje Goganović.

Smatra da eventualno članstvo Bosne i Hercegovine u NATO savezu treba biti rezultat unutrašnjeg konsenzusa.

"Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a za politička pitanja i sigurnosnu politiku Boris Ruge izjavio je da NATO prvenstveno želi jačati partnerstvo sa BiH a da razgovori o članstvu zahtijevaju konsenzus i odluku institucija BiH i u tom pogledu apsolutno podržavam konstataciju gospodina Rugea", kaže Goganović.

Akcentira da je sve probleme u BiH moguće riješiti dijalogom, kompromisom i međusobnim uvažavanjem.

"Ali napominjem da se iz procesa odlučivanja ne mogu isključiti predstavnici srpskog naroda jer bi to predstavljalo teško kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i drago mi je da takav stav podržavaju i predstavnici američke administracije i NATO saveza", zaključuje Goganović.

Povezani članci