Bankrot. Jedan od termina koji bi u većini lokalnih zajednica upalio alarm za uzbunu. Ipak u Bileći, žitelji ovog mjesta naučili su da žive gotovo pa normalno uz njega, a nadležni još jednom uvjeravaju da će prevazići i ovu krizu.
Opština Bileća po ko zna koji put u posljednjih pet godina je bankrotirala, a trenutno nisu u mogućnosti vraćati novac po ranijem zaduženju, pa je pokrenut postupak prinudne naplate i blokiran im je račun.
Da su u velikom problemu potvrdio je za „Direkt“ i načelnik opštine Bileća Veselin Vujović koji ističe da su sve to naslijeđena dugovanja od ranije.
„Bankrotirala je Bileća prije pet – šest godina kada se tadašnje rukovodstvo zadužilo i jade napravilo. Borimo se u ove više od tri godine od kad sam na čelu svim legitimnim sredstvima da krenemo naprijed. Blokade računa su svakodnevne, poslednje platu za radnike koji ne tuže opštinu podjelili smo prije sedam dana za oktobar 2023. godine, što jasno daje do znanja u kakvom se stanju nalazimo“, rekao je Vujović.
Ipak, Vujović ističe da osim negativnih stvari, u posljednje tri godine ima i pozitivnih primjera, jer su od kada je na čelu ove lokalne zajednice smanjili dug za 2,5 miliona KM. Osim toga na platnom spisku prekobrojne administracije sada je 80 radnika manje.
„Neki su uzeli otpremnine, a jedan dio je otišao u penziju. Nije jednostavno smanjiti broj radnika i smanjiti dug sa 20 na 17,5 miliona maraka. U složenoj smo situaciji, puno je prepreka, ali ćemo sigurno uraditi sve da bude bolje narodu koji je ostao ovdje da živi “, kazao je Vujović.
Ipak, prema njegovim riječima nazire se svjetlo na kraju tunela. Spas vidi u obećanoj pomoći iz Srbije.
„Još se nije osjetio taj odlazak radnika, jer je tek isplaćena oktobarska plata, no biće veliko rasterećenje u budućnosti. Obećanje od milion evra od Vlade Srbije za sanaciju opštinskog budžeta biće nam spas. Kada se to desi, a mi se nadamo što prije, postićemo kontinuitet u isplaćivanju“, rekao je Vujović.
Veselin Vujović ističe da jedan dio radnika, kako kaže, kroz tužbe dolazi do redovnih plata.
„Muče se ljudi, ne zamjeram nikome ni ko tuži opštinu te na taj način prije dođe do svog novca. Ljudi imaju kredite, hrane porodice. Ali isto tako moram reći da smo samo za prošlu godinu na konto tih tužbi platili 54.000 konvertibilnih maraka“, kazao je Vujović.
Koliko je teško stanje za jednu opštinu kada doživi najbolje znaju ekonomisti. Iz tog razloga, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo rekao je za „ Direkt“ da je mu je poznata priča da ova hercegovačka opština već desetak godina ima problem sa budžetom i nisu jedini u Republici Srpskoj i BiH.
„Ipak, Bileća je prva opština u našoj zemlji koja je bankrotirala. S jedne strane to je neodogovornost onih koji su je vodili i vode, a s druge strane ne znam koga bih krivio. Godinama se priča da je Bileća na ivici bankrota sada se i to desilo“, rekao je Đogo.
Đogo objašnjava da sada moraju okrenuti drugi list.
„ Ako proglasite bankrot više nije isto kao što je bilo, svi budući kooperanti biće sumnjičavi kako će opština izmiriti dugove. Bileći će biti teže i skuplje bilo kakvo pozajmljivanje i javne nabavke, a to može biti i lekcija da svi povedu računa da se to može desiti. Nije to toliko strašno i to je za ljude i opštine, kao što se u braku desi razvod. Bilo koja opština, tako ni Bileća ne bi trebalo da ima fiksne rahode koje nisu mogli pokriti, znači da se u nekom periodu trošilo „široke ruke“ rekao je Đogo.