Politika

AMERIKANCI U AKCIJI, VLAST SE PRAVDA: Gdje su milioni za osobe s "crne liste"?

Iz Američke ambasade su se ponovo oglasili uputivši ponovo poruku vlastima u entitetu Republika Srpska.

 

Naime, oni su ih prozvali za novac, pritom misleći na sredstva kojima se gubi trag.   

“Vlada RS je 2023. i 2024. godine potpisala ugovore vrijedne više od 70 miliona KM sa kompanijama Prointer, Kaldera i Sirius 2010. Riječ je o firmama koje se nalaze pod sankcijama američkog OFAC-a zbog njihove povezanosti sa korupcijom”, naveli su iz Američke ambasade uz hashtag #whereisthemoney (gdje je novac?).

Osim toga, u kratkom videu ispod gore napisanog objavili su i dokumente Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a na kojima su navedene sankcije ovim kompanijama, ali i Miloradu Dodiku, predsjedniku RS koji je blisko sarađivao s njima kao i članovi njegove porodice.

Podsjetimo, osim za ovaj novac, američka ambasada se nedavno oglasila i upitala ponovo Vladu RS gdje je novac, tačnije, 1,1 milijarda KM, za koju su se posljednjih godinu i po zadužili samo na Banjalučkoj berzi.

Podsjetimo, američke podrazumijevaju, između ostalog, zamrzavanje imovine pojedinaca i entiteta u SAD, te zabranu američkim državljanima i kompanijama da posluju sa njima, što uključuje i računarske gigante kao što su Microsoft i Intel.

Također, finansijske institucije, poput banaka, mogu biti meta sankcija ukoliko sarađuju sa njima.

Milorad Dodik i njegova djeca, Igor i Gorica, od ranije su pod američkim sankcijama, kao i nekolicina kompanija u njihovom direktnom vlasništvu.

ODGOVOR IZ BANJALUKE

Posljednja objava na mreži Iks na nalogu Ambasade SAD-a, u BiH je čisto političko spinivanje da se izazove rekacija javnosti u Republici Srpskoj i da se institucijama u Republici Srpskoj onemogući da rade i funkcionišu, naveo je premijer Srpske Radovan Višković.

- Kompanije Prointer, Sirisus i ostale koje se u objavi pominju su kompanije koje su se istakle i postale prepoznatljive po svojim izuzetnim rješenjima u oblasti IT sektora. Kao potvrda ovoga je i izbor američke organizacije USAID koja je izabrala kompaniju Prointer za izradu softverskog rješenja za evidenciju duga - smatra Višković.

Navodi da kompanija Sirius u Republici Srpskoj provodi jedan od najvažnijih projekata, a to je nova fiskalizacija u Republici Srpskoj koja za cilj ima veći priliv u budžet Republike Srpske i smanjenje sive zone.

- Po pitanju čestih javnih upita Ambasade SAD u BiH po pitanju finansijske situacije u Srpskoj ističem da je pregled svih finansijskih parametra dostupan javnosti kroz dokument o izvršenju budžeta Kosolidovani izvještaj koji je dostupan na sajtu Vlade Republike Srpske i Narodne skupštine Republike Srpske - kaže Višković.

ističe da se u dokumentima jasno vidi stanje duga i da se Republika Srpska manje zadužuje, da više vraća duga i da uredno i na vrijeme servisira sve obaveze iz budžeta i po pitanju zaduženja.

- Konstantnim pritiscima na kompanije koje u Republici Srpskoj obavljaju važne poslove u finansijskom sektoru, a koje su što posebno treba naglasiti izabrane u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama a to znaci u skladu sa zakonskim i transparentnim procedurama, a samo konstantan pritisak na Republiku Srpsku da se stalnim neargumentovanim pominjanjem ovih kompanija i poslova koje obavljaju javno diskredituju kompanije, zaposleni institucije i rukovodstvo Republike Srpske - naglasio je premijer Srpske.

Obzirom, dodaje on, da im ne polazi za rukom da finansijski slome Republiku Srpsku od čega oni ne odustaju sada su za strategiju izabrali medijsku diskreditaciju rukovodstva institucija, stanja javnih finansija, kompanija kako bi u javnosti i građanima Republike Srpske što više ogadile političku elitu koja uspjesno odlolijeva svim pritiscima i uspješno vodi Republiku Srpsku.

 

Povezani članci